Nabízí pruty i zánovní porsche. Finanční správa začne dražit věci nově i po internetu

Foto: Od finanční správy koupíte rybářské pruty, sadu encyklopedií či zánovní Porsche
Porsche Cayenne nabízela finanční správa za 312 400 korun. Ačkoliv je cena na trhu obvykle mnohem vyšší, zájemce se v prosincové dražbě nenašel.
Motocykl značky Suzuki GSX – R 750  si může zájemce vydražit od ceny 20  tisíc korun.
V nabídce je také například německá encyklopedie Der Grosse Brockhaus ze začátku minulého století o 21 svazcích. Vyvolávací cena je 2 500 korun.
Je libo obývací stěnu TESS za 13 100 korun?
Foto: Finanční správa
Martin Ťopek Martin Ťopek
25. 12. 2018 17:21
Berní úřady při zajištění dlužné daně zabaví lecjaký majetek. Ten následně prodávají v dražbách, o které je čím dál větší zájem. Za posledních pět let se jejich počet zdvojnásobil. A v příštím roce by mohly být ještě dostupnější - úřad chce zavést i elektronické aukce. V nabídce se objevují nejen budovy či pozemky, ale i různé kuriozity v podobě sady nádobí, nábytku nebo náklad desetitisíců energetických nápojů.

Ojeté Porsche Cayenne z roku 2010 se dá pořídit na trhu za cenu od půl milionu korun výše. Finanční úřad v Táboře odhadl cenu zabaveného vozu na 486 600 korun a vzápětí ho nabídl v dražbě za 312 400 korun. Zájemce se přesto nenašel. 

To však není běžný jev, finanční úřady na zabavených věcech dlužníkům na dani trží stovky milionů korun. Každoročně přitom narůstá jak počet dražeb, tak inkasovaná částka. Například v roce 2014 provedly finanční úřady 558 dražeb zabaveného majetku, které vynesly 150 milionů korun. K poslednímu listopadu letošního roku už to bylo 1177 dražeb s inkasem 187 milionů. 

Mluvčí Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Klára Křehlová však upozorňuje, že ne všechny takto získané peníze končí ve státním rozpočtu. " Z této částky jsou uspokojováni i věřitelé mimo finanční správu, kteří své pohledávky přihlásili do rozvrhu výtěžku z dražby," uvedla. 

Kromě zmíněných aut jsou mezi zabaveným majetkem mnohdy i kuriózní věci. K mání je například 21 svazků německé encyklopedie Der Grosse Brockhaus z let 1928 až 1935. Vyvolávací cena začíná na částce 2 500 korun. Zájemce si také může pořídit 40 tisíc energetických nápojů, cena začíná na 118 tisících. K mání byla i sada rybářských prutů  Delphin s navijákem Ocuma za 900 korun. 

Movité věci mají letos na dražbách největší podíl. Následují nemovitosti a nejmenší skupinu tvoří automobily. O nemovitosti je však největší zájem, alespoň z pohledu skutečnosti, že výsledná cena je mnohdy dvojnásobná oproti ceně vyvolávací. Rekord tvoří pozemek, u něhož se vyvolávací cena 31 367 korun vyšplhala na 1,9 milionu. 

Zájemci se zatím musí osobně dostavit na místo dražby, tedy na příslušný finanční úřad. Od příštího roku však finanční správa hodlá zavést také elektronické aukce. "Průběh elektronických dražeb bude možné sledovat na stránkách finanční správy i bez zřízení uživatelského účtu," doplnila Křehlová. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy