Nabízí pruty i zánovní porsche. Finanční správa začne dražit věci nově i po internetu

Foto: Finanční správa
Martin Ťopek Martin Ťopek
25. 12. 2018 17:21
Berní úřady při zajištění dlužné daně zabaví lecjaký majetek. Ten následně prodávají v dražbách, o které je čím dál větší zájem. Za posledních pět let se jejich počet zdvojnásobil. A v příštím roce by mohly být ještě dostupnější - úřad chce zavést i elektronické aukce. V nabídce se objevují nejen budovy či pozemky, ale i různé kuriozity v podobě sady nádobí, nábytku nebo náklad desetitisíců energetických nápojů.

Ojeté Porsche Cayenne z roku 2010 se dá pořídit na trhu za cenu od půl milionu korun výše. Finanční úřad v Táboře odhadl cenu zabaveného vozu na 486 600 korun a vzápětí ho nabídl v dražbě za 312 400 korun. Zájemce se přesto nenašel. 

To však není běžný jev, finanční úřady na zabavených věcech dlužníkům na dani trží stovky milionů korun. Každoročně přitom narůstá jak počet dražeb, tak inkasovaná částka. Například v roce 2014 provedly finanční úřady 558 dražeb zabaveného majetku, které vynesly 150 milionů korun. K poslednímu listopadu letošního roku už to bylo 1177 dražeb s inkasem 187 milionů. 

Mluvčí Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Klára Křehlová však upozorňuje, že ne všechny takto získané peníze končí ve státním rozpočtu. " Z této částky jsou uspokojováni i věřitelé mimo finanční správu, kteří své pohledávky přihlásili do rozvrhu výtěžku z dražby," uvedla. 

Kromě zmíněných aut jsou mezi zabaveným majetkem mnohdy i kuriózní věci. K mání je například 21 svazků německé encyklopedie Der Grosse Brockhaus z let 1928 až 1935. Vyvolávací cena začíná na částce 2 500 korun. Zájemce si také může pořídit 40 tisíc energetických nápojů, cena začíná na 118 tisících. K mání byla i sada rybářských prutů  Delphin s navijákem Ocuma za 900 korun. 

Movité věci mají letos na dražbách největší podíl. Následují nemovitosti a nejmenší skupinu tvoří automobily. O nemovitosti je však největší zájem, alespoň z pohledu skutečnosti, že výsledná cena je mnohdy dvojnásobná oproti ceně vyvolávací. Rekord tvoří pozemek, u něhož se vyvolávací cena 31 367 korun vyšplhala na 1,9 milionu. 

Zájemci se zatím musí osobně dostavit na místo dražby, tedy na příslušný finanční úřad. Od příštího roku však finanční správa hodlá zavést také elektronické aukce. "Průběh elektronických dražeb bude možné sledovat na stránkách finanční správy i bez zřízení uživatelského účtu," doplnila Křehlová. 

 

Právě se děje

před 50 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy