Zakažme české pivo, nabádá šéf ruské organizace. Chce odvetu za vyhoštění diplomatů

Ekonomika Ekonomika
20. 4. 2021 17:59
Šéf organizace Střízlivé Rusko Sultan Chamzajev chce v Rusku zakázat české pivo v reakci na vyhoštění ruských diplomatů z Prahy. Uvedl to v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Hovoří Moskva. Česko by si podle jeho slov mělo uvědomit, že jeho jednání bude mít ekonomické důsledky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Rusové podle Chamzajeva dokáží údajně bez alkoholu žít a zákaz pomůže snížit jeho popularitu, uvedl server Ria Novosti.

"V Rusku konzumujeme asi osm miliard litrů piva ročně, jde i o určité procento českého piva. Je třeba ho zakázat, ať si ho konzumují sami," dodal Chamzajev s tím, že Češi se následně probudí a poučí se.

Praha v reakci na závěry tajných služeb o ruské vině za výbuch v muničním skladu ve Vrběticích, při němž v roce 2014 zahynuli dva lidé, vyhostila 18 zaměstnanců ruské ambasády. Rusko v odvetě poslalo domů 20 lidí z českého velvyslanectví v Moskvě. Premiér Andrej Babiš (ANO) to označil za "nepřijatelné a bezprecedentní" a uvedl, že už jednali s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) o dalším postupu. 

Rusko je z hlediska agrárního obchodu pro Česko druhý nejdůležitější trh ze zemí mimo EU po Velké Británii. Dlouhodobě se tam daří kromě piva vyvážet také mák nebo chmel. "Čísla mohou neustále růst, a to pokud budou mít české firmy nejen skvělé pivo, ale i tah na branku a obchodního ducha," uvedla ještě v únoru agrární diplomatka Nikola Hrušková.

České pivo se podle ministerstva zemědělství prodává v Rusku skoro samo, řetězce o něj mají zájem. V rámci přizpůsobení se trhu je ale největší poptávka po balení v plechu, protože lahve prodražují logistiku.

"Důležitý je design obalu odkazující na Českou republiku a také doba trvanlivosti ideálně alespoň půl roku. Klíčem celého úspěchu je ale, jako ve všech jiných oborech, cena," dodal úřad.

V roce 2015 dominovaly exportu sudy a lahve, nyní jde již o plech. Loni se piva v plechovkách vyvezlo za 550 milionů Kč, desetinásobek proti době před šesti lety. Perspektivou jsou pak podle něj nealkoholické a ochucené varianty piv. V roce 2016 se do východního státu z ČR nevyvážilo pito vůbec, loni za 7,6 milionu Kč.

Některé české značky se však nespoléhají na měnící se podmínky dovozních povolení a pivo vyrábějí licenčně přímo v Rusku. 

Například Staropramen Světlý se v Rusku vyrábí v licenci od listopadu roku 1999. Licenční výrobu pivovar Klin, který je od roku 1999 součástí SUN Interbrew. SUN Interbrew má v Rusku 14,3procentní tržní podíl a je druhou největší pivovarskou skupinou na trhu. 

Velkopopovický Kozel byl na ruský trh v rámci licenční výroby uveden v roce 2002. 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy