Jak se liší mzdy v Česku? Muži vydělávají o 16 procent více, ženy je dohánějí jen pomalu

Tereza Holanová Tereza Holanová
21. 1. 2016 7:00
Mediánová mzda mužů v Česku je podle poslední statistiky OECD o 16 procent vyšší než výdělek žen. Tento rozdíl je ve skupině vyspělých ekonomik šestnáctý nejvyšší. Postupně se ale zmenšuje - před patnácti lety muži vydělávali takřka o pětinu více. Podle šéfa odborářů Josefa Středuly vydělávají ženy méně hlavně proto, že obvykle zůstávají doma s dětmi.
Peníze. Ilustrační foto.
Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Muži v Česku vydělávají o 16,1 procenta více než ženy. Ukazují to nová data Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje 34 nejvyspělejších ekonomik světa.

Rozdíl mezi mediánovým výdělkem mužů a žen zaměstnaných na plný úvazek je v České republice vyšší než v Německu či na Slovensku. Je také nad průměrem OECD, který činí 15,3 procenta. Rozdíl se ale postupně zmenšuje - před patnácti lety muži v Česku vydělávali takřka o pětinu více.

Největší rozdíly ve mzdách panují v Jižní Koreji, kde ženy vydělávají o 37 procent méně než muži. Následují Estonsko a Japonsko - v obou zemích má muž zhruba o čtvrtinu vyšší mzdu. Úplně vyrovnané mzdy nejsou v žádné ze zemí OECD. Nejvíce se svými výdělky blíží mužům Novozélanďanky a Belgičanky.

Podle statistik společnosti Trexima, která porovnává mzdy pro ministerstvo práce a sociálních věcí, je přitom rozdíl mezi průměrnými mzdami mužů a žen ještě vyšší.

Zatímco ženy vydělávaly v roce 2014 před srážkami v průměru 22 825 korun měsíčně, hrubá mzda mužů činila 29 846 korun měsíčně. Tedy o 31 procent více. Největší rozdíl je patrný u zaměstnanců mezi 40 a 49 lety.

Jak se v Česku v roce 2014 lišily mzdy:

Skupina Průměrná mzda - muži Průměrná mzda - ženy O kolik mají muži více
do 20 let 16 463 Kč 14 167 Kč 16,2 %
20 až 29 let 23 108 Kč 21 042 Kč 9,8 %
30 až 39 let 31 635 Kč 23 980 Kč 32 %
40 až 49 let 32 984 Kč 22 960 Kč 43,7 %
50 až 59 let 29 504 Kč 22 449 Kč 31,4 %
nad 60 let 29 920 Kč 24 534 Kč 22 %
ČR celkem 29 864 Kč 22 825 Kč 30,8 %

Zdroj: Trexima

Pomáhá střídání prací

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly se mzdy mužů a žen liší stále kvůli tomu samému - ženy častěji zůstávají doma s malými dětmi. Když se následně vrátí do práce, obvykle své zbylé kolegy "nedoženou".

"V mnoha případech se stává, že zaměstnavatel ten propad nevyrovná, pokud má stejnou práci. A čím déle je žena na rodičovské dovolené, tím je ten rozdíl větší," myslí si Středula.

Ve kterém odvětví jsou rozdíly nejmarkantnější, podle šéfa odborářů říct nelze. "Dnes už neexistuje odvětví, u kterého by bylo možné říci, že je ryze ženské nebo ryze mužské. Nevím, jestli tam ten rozdíl je, ale hledal bych ho například mezi šéfkuchařem a šéfkuchařkou nebo zdravotní sestrou a mužem ve stejné profesi," dodává.

"Jediným oborem, kde je průměrný plat žen vyšší než mužů, je doprava a logistika. Zatímco muži zde v průměru dostávají 21 330 korun, ženy najdou na výplatních páskách 21 600 korun," uvádí analytik společnosti LMC Tomáš Dombrovský. Odkazuje tak na data z portálu Jobs.cz, který LMC provozuje.

Nejvyšší rozdíly mezi muži a ženami podle Dombrovského panují ve vrcholovém managementu, kde muži dostávají o 48 procent více, a na pozicích obchodník. Zde se mzdy liší o 43 procent. 

Ze statistik OECD je ale patrné, že celkový rozdíl mezi průměrnými mzdami se v Česku postupně snižuje. Ještě v roce 2000 například muži vydělávali o 19,1 procenta více než ženy.

Rozdíly se podle Středuly pomalu stírají i díky tomu, že lidé zůstávají v jednom zaměstnání kratší dobu, než bylo zvykem dříve. "Když člověk dělal jednu pozici třicet nebo čtyřicet let, tak se ty rozdíly projevily více. Ale když dnes po určité době měníte profesi, tak samozřejmě nastupujete už opět za jiných podmínek," vysvětluje. Pokud se navíc zaměstnanec rozhodne změnit práci, nezřídka jde na lépe placené místo.

Problém je, že ženy se často chovají jako znevýhodněná menšina, všechny ty kvóty jsou spíš kontraproduktivní, říká podnikatelka Dana Bérová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 46 minutami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy