Jak se liší mzdy v Česku? Muži vydělávají o 16 procent více, ženy je dohánějí jen pomalu

Tereza Holanová Tereza Holanová
21. 1. 2016 7:00
Mediánová mzda mužů v Česku je podle poslední statistiky OECD o 16 procent vyšší než výdělek žen. Tento rozdíl je ve skupině vyspělých ekonomik šestnáctý nejvyšší. Postupně se ale zmenšuje - před patnácti lety muži vydělávali takřka o pětinu více. Podle šéfa odborářů Josefa Středuly vydělávají ženy méně hlavně proto, že obvykle zůstávají doma s dětmi.
Peníze. Ilustrační foto.
Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Muži v Česku vydělávají o 16,1 procenta více než ženy. Ukazují to nová data Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje 34 nejvyspělejších ekonomik světa.

Rozdíl mezi mediánovým výdělkem mužů a žen zaměstnaných na plný úvazek je v České republice vyšší než v Německu či na Slovensku. Je také nad průměrem OECD, který činí 15,3 procenta. Rozdíl se ale postupně zmenšuje - před patnácti lety muži v Česku vydělávali takřka o pětinu více.

Největší rozdíly ve mzdách panují v Jižní Koreji, kde ženy vydělávají o 37 procent méně než muži. Následují Estonsko a Japonsko - v obou zemích má muž zhruba o čtvrtinu vyšší mzdu. Úplně vyrovnané mzdy nejsou v žádné ze zemí OECD. Nejvíce se svými výdělky blíží mužům Novozélanďanky a Belgičanky.

Podle statistik společnosti Trexima, která porovnává mzdy pro ministerstvo práce a sociálních věcí, je přitom rozdíl mezi průměrnými mzdami mužů a žen ještě vyšší.

Zatímco ženy vydělávaly v roce 2014 před srážkami v průměru 22 825 korun měsíčně, hrubá mzda mužů činila 29 846 korun měsíčně. Tedy o 31 procent více. Největší rozdíl je patrný u zaměstnanců mezi 40 a 49 lety.

Jak se v Česku v roce 2014 lišily mzdy:

Skupina Průměrná mzda - muži Průměrná mzda - ženy O kolik mají muži více
do 20 let 16 463 Kč 14 167 Kč 16,2 %
20 až 29 let 23 108 Kč 21 042 Kč 9,8 %
30 až 39 let 31 635 Kč 23 980 Kč 32 %
40 až 49 let 32 984 Kč 22 960 Kč 43,7 %
50 až 59 let 29 504 Kč 22 449 Kč 31,4 %
nad 60 let 29 920 Kč 24 534 Kč 22 %
ČR celkem 29 864 Kč 22 825 Kč 30,8 %

Zdroj: Trexima

Pomáhá střídání prací

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly se mzdy mužů a žen liší stále kvůli tomu samému - ženy častěji zůstávají doma s malými dětmi. Když se následně vrátí do práce, obvykle své zbylé kolegy "nedoženou".

"V mnoha případech se stává, že zaměstnavatel ten propad nevyrovná, pokud má stejnou práci. A čím déle je žena na rodičovské dovolené, tím je ten rozdíl větší," myslí si Středula.

Ve kterém odvětví jsou rozdíly nejmarkantnější, podle šéfa odborářů říct nelze. "Dnes už neexistuje odvětví, u kterého by bylo možné říci, že je ryze ženské nebo ryze mužské. Nevím, jestli tam ten rozdíl je, ale hledal bych ho například mezi šéfkuchařem a šéfkuchařkou nebo zdravotní sestrou a mužem ve stejné profesi," dodává.

"Jediným oborem, kde je průměrný plat žen vyšší než mužů, je doprava a logistika. Zatímco muži zde v průměru dostávají 21 330 korun, ženy najdou na výplatních páskách 21 600 korun," uvádí analytik společnosti LMC Tomáš Dombrovský. Odkazuje tak na data z portálu Jobs.cz, který LMC provozuje.

Nejvyšší rozdíly mezi muži a ženami podle Dombrovského panují ve vrcholovém managementu, kde muži dostávají o 48 procent více, a na pozicích obchodník. Zde se mzdy liší o 43 procent. 

Ze statistik OECD je ale patrné, že celkový rozdíl mezi průměrnými mzdami se v Česku postupně snižuje. Ještě v roce 2000 například muži vydělávali o 19,1 procenta více než ženy.

Rozdíly se podle Středuly pomalu stírají i díky tomu, že lidé zůstávají v jednom zaměstnání kratší dobu, než bylo zvykem dříve. "Když člověk dělal jednu pozici třicet nebo čtyřicet let, tak se ty rozdíly projevily více. Ale když dnes po určité době měníte profesi, tak samozřejmě nastupujete už opět za jiných podmínek," vysvětluje. Pokud se navíc zaměstnanec rozhodne změnit práci, nezřídka jde na lépe placené místo.

Problém je, že ženy se často chovají jako znevýhodněná menšina, všechny ty kvóty jsou spíš kontraproduktivní, říká podnikatelka Dana Bérová. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Soud v USA uznal zpěváka R. Kellyho vinným ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy