Řetězec Baumax má zachránit prodej umělecké sbírky majitele

ČTK ČTK
25. 3. 2014 8:46
Majitel společnosti chce zajistit přežití firmy prodejem uměleckých děl, jejichž pořízení mu umožnilo právě provozování dříve výdělečného řetězce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Baumax

Vídeň - Řetězec hobbymarketů Baumax má před hrozícími potížemi zachránit prodej umělecké sbírky majitele společnosti Karlheinze Essla rakouskému státu. Informovaly o tom agentury DPA a APA. Společnost Baumax má v České republice 24 poboček, což je nejvíc po domovském Rakousku.

Essl chce zajistit přežití své firmy prodejem uměleckých děl, jejichž pořízení mu umožnilo právě provozování dříve výdělečného řetězce. "Moje žena a já jsme připraveni předat celou sbírku republice, pokud tím dokážeme zachránit Baumax, a tím i zhruba 4000 pracovních míst jenom v Rakousku," oznámil čtyřiasedmdesátiletý Essl v tiskovém prohlášení.

Jeho sbírka zahrnuje téměř 7000 soudobých děl z Rakouska a mnoha dalších zemí v celkové odhadované hodnotě 86 milionů eur (téměř 2,4 miliardy korun). "O insolvenci Baumaxu nemůže být řeči," řekla APA mluvčí firmy.

Čas na ozdravení jen do roku 2016

Firma se ocitla hluboko v červených číslech kvůli nízkým tržbám východoevropských dceřiných společností. Společnost má na ozdravení čas jen do roku 2016.

Essl je přesvědčen, že se musí podařit "pro všechny časy" zachránit "nejdůležitější sbírku rakouského soudobého umění od roku 1945 pro naši zemi a její obyvatele".

Rakouský ministr kultury Josef Ostermayer pozval zainteresované strany ke kulatému stolu. Podle mluvčího ministerstva je "nesmírně důležité" zachránit jak 7000 obrazů, tak i zhruba 4000 pracovních míst. 

Essl podle DPA od 70. let nakoupil obrazy umělců, jako jsou Friedensreich Hundertwasser, Georg Baselitz, Markus Lüpertz, Gerhard Richter, Jonathan Meese a Gottfried Helnwein. V roce 1999 bylo zřízeno Esslovo muzeum v Klosterneuburgu nedaleko Vídně.

Sbírka musí zůstat pohromadě

Essl trvá na tom, aby sbírka zůstala pohromadě. "Mým cílem je, aby stát společně s námi založil obecně prospěšnou nadaci a vedl ji dál v našem duchu," vysvětlil podnikatel v rozhovoru s APA.

Rozpad sbírky by podle něj poškodil celý trh s uměním i samotné umělce, protože díla, jichž je desetinásobek toho, co se ročně prodá v rakouských aukčních domech, by zaplavila trh a rozprodala by se hluboce pod cenou.

Baumax má v současnosti 66 poboček v Rakousku a dalších 90 v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Rumunsku, Bulharsku a Turecku. Dohromady firma zaměstnává téměř 9000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy