První české banky se chystají spustit okamžité platby mezi účty, zaberou pár sekund

Olga Skalková Olga Skalková, Marek Miler
Aktualizováno 29. 10. 2018 10:06
Od listopadu plánují službu spustit Česká spořitelna a Air Bank. Služba ale bude skutečně funkční, až ji spustí většina nejvýznamnějších bank.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Zákazníci českých bank budou příští měsíc o krok blíž zásadní změně, na kterou už roky čekají. První dvě tuzemské banky po měsících příprav radikálně zrychlí převody peněz a spustí takzvané okamžité platby. Poslat peníze z účtu v jedné bance na účet u druhé dosud trvalo hodiny nebo i den. Nově to zabere jen pár sekund.    

Od 19. listopadu novinku spustí Česká spořitelna, největší banka na trhu co do počtu klientů. Reálně ale služba může začít fungovat, až se ke spořitelně přidají další banky.

Novinku zavede ve stejný měsíc i Air Bank, která službu spustí v pilotním provozu zatím jen pro své zaměstnance. Službu ještě na letošní rok může nabídnout podle svého mluvčího i banka Creditas.

Nové mezibankovní převody technicky zajišťuje Česká národní banka (ČNB), která podle Petry Vodstrčilové z tiskového oddělení systém v ostrém provozu spustí od 1. listopadu. Na reálné rozšíření okamžitých plateb budou ale muset zákazníci počkat do příštího roku, kdy připojení chystají i ČSOB, Komerční banka, UniCredit, Raiffeisenbank a další. 

Tomáš Salomon, generální ředitel České spořitelny, řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, že změna je nevyhnutelná. "Věřím v přímé platby dlouhodobě. Myslím si, že to je správně a pro klienta dobře. Je nutné u toho být a co nejdřív se učit, jak přímé platby fungují, kde mají úskalí," řekl Salomon.

Banky ke změně nutí sami klienti

Banky ke zrychlení plateb nutí tlak klientů, kteří čím dál tím víc využívají mobilní telefony a chytré aplikace. Na trh se dostávají inovace, které umožňují jednou aplikací ovládat různé účty, a globální fintechové firmy, jako třeba TransferWise nebo Revolut, už nabízejí převody peněz v reálném čase. Navíc estonsko-britský TransferWise nabízí i bankovní účet "bez hranic," který tuzemským klientům bezplatně vytvoří v Německu, USA a ve Velké Británii.

Salomon také řekl, že se spuštěním rychlých převodů mezi bankami nelze otálet, protože ji stejně už vlastně simulují platební karty. Na změnu navíc i kromě technologií tlačí evropské regulace.

Zatím ale půjde jen o první fázi. Okamžité platby bude spořitelna nabízet pouze klientům, kteří platbu označí jako expresní a za službu zaplatí jako za dosavadní expresní platbu 125 korun. Dosud ale i expresní převody trvají třeba několik hodin. O víkendech a v noci nejsou dostupné vůbec. Cenovou strategii v okamžitých platbách spořitelna ještě na příští rok nemá. "Není vyloučeno, že dříve nebo později budou okamžité platby stát jako běžná platba," řekl Salomon.

Na to, aby systém okamžitých plateb začal v Česku naplno fungovat, je zapotřebí, aby se do něj zapojily všechny významné banky. Projekt provází zpoždění, protože ne všechny banky jsou na něj už nyní dostatečně připraveny.

Česká bankovní asociace na konci loňského roku oznámila, že se banky s ČNB dohodly na přípravě systému a že nová služba by měla být spuštěna do konce letošního roku. Důvodem pozdějšího termínu celoplošného zavedení může podle asociace být nutnost prodloužit testování či rozhodnutí nezavádět celoplošný provoz až po novém roce. Konec roku není totiž kvůli náporu administrativy ideální pro zavádění nových produktů.

"Odhadování termínů v oblasti rozsáhlých IT projektů není nikdy jednoduchou záležitostí. A že jde v tomto případě o zásadní a rozsáhlý projekt, o tom není pochyb," říká Tomáš Hládek, expert ČBA na platební styk.

Většina bank Aktuálně.cz řekla, že přesunuly spuštění okamžitých plateb, protože systém potřebují otestovat, nejsou dostatečně připraveny nebo mají rozpracované další projekty, které potřebují dokončit.

Všechny významné banky pro běžné klienty Aktuálně.cz potvrdily, že okamžité platby považují za důležitou službu. Termíny spuštění se ale zdráhají zveřejnit. Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky, řekl, že v plánu rychlé převody umožnit příští rok. Mluvčí Equa bank a mluvčí ČSOB a Raiffeisenbank řekli, že inovaci plánují na druhou polovinu příštího roku. Jakub Kos, senior manažer Moneta Money Bank pro platební styk, řekl, že službu chystají na třetí čtvrtletí příštího roku, a mluvčí mBank uvedl, že službu zavedou, až půjde o systém, který poběží napříč bankami. Podobně se vyjádřila Sberbank.

Jak banky službu zpoplatní, zatím není jasné. Podle šéfa Raiffeisenbank Igora Vidy si klienti zvykli na to, že v rámci svých bankovních účtů mají běžné platby zdarma. "Vysvětlovat klientům, že za platbu, která probíhá digitálně, by měli platit, by bylo dost obtížné," řekl Vida.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Vláda musí ujasnit pravidla pro otevření zahrádek a připravit plán na podzim, uvedla Hospodářská komora

Vláda musí podle Hospodářské komory (HK) nejpozději v pátek jasně uvést pravidla pro otevření restauračních zahrádek. Měla by také připravit plán pro podzim s pandemií koronaviru. Podnikatelé se podle komory chtějí vyhnout riziku opětovného uzavření, zároveň odmítají, aby jim za případné zhoršení epidemické situace byla přičítána odpovědnost. Ve čtvrtek to řekl prezident HK Vladimír Dlouhý. Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že vláda v pátek podmínky pro otevření zahrádek zpřesní.

Provozovatelé stravovacích provozů musejí mít podle Dlouhého neodkladně jasno v tom, zda budou muset od pondělí kontrolovat doklady hostů o negativních testech na koronavirus či očkování, k čemuž potřebují ale detailní informace, nebo bude stačit vývěska, že za vládou nastavená pravidla se bude zodpovídat zákazník.

Komora podle Dlouhého nikdy neříkala, že vstup do provozoven služeb, hotelů nebo restaurací má být podmíněn testem či očkováním. Pravidla podle něj určuje stát. HK se snažila najít technologické řešení. Vyvinula proto mobilní aplikaci, ve které by lidé našli podniky, které se zavázaly k dodržování nastavených pravidel, zároveň by jejím prostřednictvím prokázali svou bezinfekčnost. Potřebné pro její plošné využití bylo zapojení státu. Podle viceprezidenta HK Zdeňka Zajíčka se tak nestalo a aplikaci nyní komora uloží "do šuplíku".

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Vydaný Nikulin dostal od Česka 250 000 korun, žádá další peníze

Ministerstvo spravedlnosti vyplatilo Rusovi Jevgeniji Nikulinovi čtvrt milionu korun v souvislosti s jeho vydáním do USA. Také se mu omluvilo. Vyplynulo to z čtvrtečního jednání u soudu, který se začal zabývat Nikulinovým nárokem na náhradu nemajetkové újmy za nezákonné rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Nikulin, který po Česku žádá dalších 1,25 milionu korun, byl loni v USA odsouzen za hackerství k sedmi letům a čtyřem měsícům vězení. Stát další peníze platit odmítá.

Částku 250 000 korun, kterou za to ministerstvo Nikulinovi loni v říjnu vyplatilo, označil ve čtvrtek Rusův advokát Martin Sadílek za neúměrně nízkou. "Advokát ho (Nikulina) ujistil, že pan ministr nemůže učinit rozhodnutí, které ve finále skutečně učinil. Akt deportace Nikulin považoval ve své podstatě za únos a za zradu svého advokáta," popsal u Obvodního soudu pro Prahu 2. Klient podle něj ztratil důvěru v soudní systém i své právní zástupce, což velmi negativně ovlivnilo způsob jeho obhajoby v USA.

Sadílek poukázal také na to, že podle znaleckého posudku zadaného Nikulinovými obhájci v USA trpí Rus posttraumatickou stresovou poruchou. "Domnívám se, že vznikla v přímé souvislosti s nezákonným aktem pana ministra spravedlnosti," podotkl. Zdravotní posudky ze Spojených států chce v aktuálním řízení navrhnout jako důkaz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy