Propuštění z vítkovické ocelárny mohou dostat až 450 tisíc

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2015 13:36
Propouštění by se mělo týkat 200 až 250 lidí, při odchodu mohou dostat částku odpovídající až 18 měsíčním platům.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Ostrava - Zaměstnanci ostravské ocelárny Vítkovice Steel, která 30. září uzavře svůj provoz, mohou při odchodu dostat částku odpovídající až 18 měsíčním platům. Propouštění by se mělo týkat 200 až 250 lidí. Novinářům to dnes řekl předseda představenstva společnosti Vítkovice Steel Dmitrij Ščuka.

Mluvčí firmy Jaromír Krišica řekl, že průměrný zaměstnanec si při splnění konkrétních podmínek, jako je například délka zaměstnání v podniku, může přijít až na 450 000 korun.

Firma má nyní přes 1100 zaměstnanců, po uzavření ocelárny budou ostatní provozy dál normálně fungovat.

Až osmnáct průměrných platů

"Nabízíme podle počtu odpracovaných let průměrný plat až do 12 měsíců plus 70 000 korun jednorázový příspěvek plus tři měsíce, které vyplývají ze zákona. To je zhruba asi 18 měsíců průměrného platu," řekl Ščuka. Výši průměrného platu firma neuvádí.

Odborový předák Zdeněk Kološ už ve čtvrtek řekl, že domluvený sociální program není špatný, i když vzhledem k uzavření provozu je to takové menší zlo.

Investice do odprášení se nevyplatí

Definitivní uzavření ocelárny, která v Ostravě fungovala přibližně 100 let, oznámili zástupci firmy, vlády a Moravskoslezského kraje ve čtvrtek. K 30. září firmě vyprší platnost integrovaného povolení, které velkým podnikům určuje podmínky, za nichž mohou fungovat. Aby ocelárna mohla dál vyrábět, musel by tam podnik vybudovat sekundární odprášení, což by znamenalo značnou investici.

"Vlastník rozhodl, že investice do sekundárního odprášení by byla riziková a mohla by ohrozit existenci zbytku firmy," řekl Ščuka. Důvodem, proč ocelárna končí, je podle něj velmi přísné nastavení ekologických podmínek, které jsou nepříznivé ve srovnání s konkurencí z Evropy i odjinud. Ščuka řekl, že firma přišla o emisní povolenky, přičemž české emisní limity patří k nejpřísnějším v Evropě, a například elektřina je zase naopak nejdražší.

"Máme přes 1100 zaměstnanců. Počítáme s tím, že odejde 200, maximálně 250," řekl předseda představenstva. Předpokládá, že část zaměstnanců odejde do předčasného důchodu. Podle odborářů ale o práci přijde podstatně více lidí. Kološ řekl, že uzavření ocelárny bude mít vliv například na firmy, které pro ni pracují a dodávají jí suroviny.

Co bude s prostorami ocelárny?

Ostatní provozy považuje firma za perspektivní a bude do nich investovat, v letošním roce přes 300 milionů korun, příští rok by to mohlo být ještě více. "Investujeme hlavně do narážecí pece, kde je trojí účinek: šetříme spotřebu, je tam značný ekologický přínos, proto tam je státní dotace, a umožňuje to rozšířit výrobkovou řadu speciálně v oblasti plechů, které vyrábíme pro větrné elektrárny," řekl Ščuka.

Uvedl, že pro své další provozy firma letos několik desítek lidí nabere, přičemž přednost dostanou vlastní zaměstnanci z ocelárny. Co bude s prostorami ocelárny, zatím není jisté. "Jeden z uvažovaných scénářů je použití jako brownfield, to znamená rekultivace a vytvoření průmyslové zóny, což je výhoda vzhledem k tomu, že pozemky se nacházejí skoro v centru města, dopravní obslužnost je dobrá a infrastruktura je zajištěna," řekl předseda představenstva.

Firma tyto prostory pro sebe nepotřebuje. "Vzhledem k tomu, že Vítkovice teď provozují dvě válcovací trati z původních 14, my máme objektů víc než dost. Spíš uvažujeme o tom, že by se to využilo jako nabídka pro další rozvoj podnikání tady v regionu jako řekněme hotová zainvestovaná průmyslová zóna," řekl Ščuka.
Třetí největší česká hutní firma Vítkovice Steel

Třetí největší česká hutní firma Vítkovice Steel patřila od roku 2005 do loňska ruské ocelářské a těžařské skupině Evraz Group. Od počátku loňského dubna drží stoprocentní podíl ve firmě skupina soukromých investorů, skrytých za společnostmi se sídlem na Kypru.

 

Právě se děje

Další zprávy