OKD propustí 1600 zaměstnanců, dostanou šest platů

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 12. 2. 2015 16:40
Propouštění souvisí se stále se zhoršujícími podmínkami na černouhelném trhu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: OKD

Ostrava  - V těžební společnosti OKD letos skončí zhruba 1600 lidí. Okolo 300 zaměstnanců firma propustí ke konci dubna. Přes 800 lidí bude muset postupně odejít z externích dodavatelských firem společnosti.

Dalších přibližně 500 jich odejde během roku přirozenou cestou, tedy například do důchodu, jiného zaměstnání nebo ze zdravotních důvodů.

Po dnešním jednání moravskoslezské tripartity to sdělil mluvčí OKD Marek Síbrt.

Cena i těžba klesají

Proč bude firma i přes původní přísliby propouštět, vysvětlil Síbrt online deníku Aktuálně.cz už na konci ledna. Propouštění souvisí se stále se zhoršujícími podmínkami na černouhelném trhu.

"V souvislosti s poklesem cen koksovatelného uhlí jsme museli nakonec přehodnotit objem těžby pro letošní rok. S tím tedy souvisí i propouštění," říká mluvčí.

Zaměstnanci mají na základě kolektivní smlouvy nárok na odstupné ve výši šesti měsíčních platů. Podle Síbrta půjde o pracovníky napříč všemi doly i profesemi.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že odbory chtějí, aby se snižování stavu týkalo hlavně zaměstnanců z ciziny. Zaměstnávají je hlavně dodavatelské firmy. "My jsme chtěli, aby se snižování stavů odehrávalo v oblasti dodavatelů, takže nám bylo přislíbeno, že letos přes 820 lidí skončí jako dodavatelé," řekl Pytlík.

Ne všichni zaměstnanci externích firem jsou ale z ciziny. "Máme firmy jako VOKD, kde jsou sami naši občané, další firmy, které jsou míchané Čechy, Slováky, Poláky, takže zase to zatíží tu nezaměstnanost a ty problémy v našem kraji," řekl odborový předák.

Nejdřív Poláci, říkají odbory

OKD má nyní zhruba 11 tisíc vlastních zaměstnanců, dalších 3000 lidí zaměstnávají dodavatelské firmy. Moravskoslezský kraj patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností v zemi, na konci ledna tam bylo bez práce přes 85 000 lidí a podíl nezaměstnaných činil deset procent.

Přirozené odchody se podle Pytlíka nedají ovlivnit. Jde o směs lidí, kteří nemohou dál pokračovat například po úrazu nebo kvůli chorobám z povolání. Odbory hodlají hájit hlavně zaměstnance, kteří by měli odejít z organizačních důvodů. "Tam k tomu chceme výrazně přistoupit. To znamená, že s kým se dohodnou, že chce odejít, ať odejde. Ale ostatní, pokud neprokážou nějaké závažné důvody v jeho pracovní morálce, tak není důvod je propouštět, dokud tady jsou Poláci," řekl Pytlík.

Pomůže vláda?

Mluvčí vládního zmocněnce Jana Dronská uvedla, že tripartita se na dnešním zasedání dohodla, že o pomoc při řešení dopadů situace v OKD a útlumu těžby požádá vládu. Zástupci krajské tripartity chtějí další kroky projednat v nejbližším možném termínu s premiérem. 

"Jsem rád, že vedení OKD k tomu přistupuje zodpovědně a chce udržet těžbu uhlí v následujících třech letech kolem sedmi milionů tun ročně. To nám dává určitý prostor připravit se na útlum těžby," řekl předseda tripartity, vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala.

Situace na světových trzích s černým uhlím zůstává špatná a podle odhadů se nedá v nejbližším období očekávat, že by ceny uhlí výrazněji vzrostly. "Proto bude společnost OKD pokračovat v roce 2015 v komplexní transformaci, která začala v polovině roku 2013 a jejímž hlavním cílem je snížit jednotkové náklady na vytěženou tunu uhlí," sdělil výkonný ředitel OKD Dale Ekmark.

Podle něj bude nutné dále zvýšit produktivitu práce, a to ze zhruba 600 tun na zaměstnance na 800 tun na zaměstnance.

Evropská komise schválila České republice uvolnění veřejných peněz na zmírnění sociálních dopadů uzavření Dolu Paskov. Jeho uzavření je jedním z úsporných opatření, které chce těžební firma dělat. Vláda se loni v červnu s majitelem dohodla, že těžba ve ztrátovém dole poběží do konce roku 2017 a kabinet zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků.

OKD je jediným producentem černého uhlí v zemi. Je dceřinou firmou společnosti New World Resources (NWR), která patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. V této skupině, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Ve firmě NWR drží zbylé podíly institucionální investoři a drobní akcionáři.

Poznámka: Zdeněk Bakala vlastní i společnost Economia, která vydává online deník Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy