Středoevropský technologický institut CEITEC v Brně
Středoevropský technologický institut (CEITEC) založila skupina univerzit z Brna spolu s několika výzkumnými institucemi. Jeho sdílené laboratoře se nacházejí v kampusech Vysokého učení technického, kde se výzkumníci soustředí na materiálové vědy a pokročilé technologie, a Masarykovy univerzity, kde se orientují na přírodní vědy a také na medicínu.
Vědci z brněnského centra se věnují hned několika výzkumným oblastem, mezi nimi například nano- a mikrotechnologiím, pokročilým materiálům, jako jsou polymery či kovy, strukturní biologii, rostlinným systémům nebo molekulární medicíně a výzkumu mozku (například Parkinsonově a Alzheimerově chorobě).
Mají za sebou řadu významných objevů. Průlom přinesl například objev, který vyvrátil představy, jak probíhá infikování buněk enteroviry, které způsobují řadu onemocnění. Od běžného nachlazení až po encefalitidu či dětskou obrnu.
Vědci z Brna přišli také s patenty na nové testovací sady pro pacienty s leukemií. Nedávno se výzkumníkům podařil také zásadní objev ve výzkumu rostlin, který může dál pomoci ve výzkumu zpomalování stárnutí, když popsali dosud neznámou složku enzymu telomeráza.
Hlavním zdrojem financování je Evropský fond pro regionální rozvoj. CEITEC z něho čerpá prostřednictvím Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Z rozpočtu přes 5,2 miliardy korun EU přispívá necelé 4 a půl miliardy, stát asi 800 tisíc.