Česko se pyšní moderními vědeckými centry. Podívejte se, kde najdeme světovou špičku

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
31. 8. 2019 13:03
I v Česku existují špičková vědecká pracoviště evropské či dokonce světové úrovně, řada z nich vznikla teprve nedávno. Obřím objemem peněz na ně přispěla hlavně Evropská unie. Například v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace v období 2007 až 2013 vznikla nebo prošla rozsáhlou modernizací velká česká výzkumná pracoviště zvaná jako Evropská centra excelence. Mají nejmodernější technologie a pracují v nich mezinárodní výzkumné týmy. Podívejte se, kde se v Česku dělá špičková věda.
Superpočítač Salomon v Ostravě.
Superpočítač Salomon v Ostravě. | Foto: IT4Innovations národní superpočítačové centrum

Superpočítačové centrum IT4Innovations v Ostravě

  • O co jde:

První superpočítač byl tehdy ještě do provizorních kontejnerů porubského areálu IT4Innovations národního superpočítačového centra nainstalován už v roce 2013, dnes tam sídlí celkem tři. Nejstarší Anselm, od roku 2015 také Salomon (který byl v době instalace 40. nejvýkonnějším superpočítačem na světě) a od letoška i nejnovější specializovaný systém pro výpočty umělé inteligence NVIDIA DGX-2. V příštím roce by mělo centrum uvést do provozu ještě čtvrtý systém, který by měl spadat mezi dvacet nejvýkonnějších superpočítačů v Evropě a do první padesátky na světě.

  • K čemu slouží:

Ostravské superpočítače slouží vědcům i komerční sféře. Řeší výzkumné úlohy z oblasti materiálového inženýrství, chemie a biověd, stejně jako vypočítávají složité datové analýzy ve virtuálním designu a prototypingu (např. při tvorbě virtuálních dvojčat). Vytvářejí modely pro vývoj léků a nových technik operací nebo paliv pro jaderné elektrárny. Dokážou nasimulovat vývoj klimatu, předpovědět postup povodňové vlny nebo chování v dopravě.

  • Peníze z EU:

Centrum za svůj vznik ve velkém vděčí fondům Evropské unie. Jen v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace získalo v letech 2010 až 2015 na své vybudování cca 1,3 miliardy korun. Dále čerpalo zhruba 100 milionů korun zejména z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Nově úspěšně předložilo několik projektů, největším z nich v hodnotě 503 milionů korun na obnovu a modernizaci výpočetní infrastruktury a výzkumu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy