Česko se pyšní moderními vědeckými centry. Podívejte se, kde najdeme světovou špičku

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
31. 8. 2019 13:03
I v Česku existují špičková vědecká pracoviště evropské či dokonce světové úrovně, řada z nich vznikla teprve nedávno. Obřím objemem peněz na ně přispěla hlavně Evropská unie. Například v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace v období 2007 až 2013 vznikla nebo prošla rozsáhlou modernizací velká česká výzkumná pracoviště zvaná jako Evropská centra excelence. Mají nejmodernější technologie a pracují v nich mezinárodní výzkumné týmy. Podívejte se, kde se v Česku dělá špičková věda.
Po dvou letech výstavby se v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně otevřelo špičkové lékařské a výzkumné centrum ICRC. Vizualizace.
Po dvou letech výstavby se v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně otevřelo špičkové lékařské a výzkumné centrum ICRC. Vizualizace. | Foto: Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC v Brně

  • O co jde:

Při Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně mezi roky 2011 až 2015 vyrostlo Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC). Centrum spolupracuje s celou řadou dalších institucí, mnohé z nich jsou ze zahraničí. Například šest výzkumných týmů sdílí s americkou Mayo Clinic, se kterou místní vědci získali už dva patenty v oblasti srdečních arytmií a epilepsie.

  • K čemu slouží:

ICRC se specializuje především na kardiovaskulární a neurologické nemoci, na hledání nových metod, technologií a léčiv pro jejich léčbu, ale i diagnostiku a prevenci. Mezi jinými se tedy věnují studiu selhání srdce, srdeční arytmie, hypertenzí, ale také spánkové apnoe, demence nebo Alzheimerově chorobě.

Místní spánkové laboratoře patří k nejmodernějším v Evropě, centrum se také pyšní registrem pacientů s cévní mozkovou příhodou, v němž eviduje přes 100 000 lidí.

  • Peníze z EU:

Náklady na vybudování ICRC činily asi 4,5 miliardy, které krom Bruselu financovalo také Česko, kraj i brněnská nemocnice. Od roku 2011 získalo centrum podporu z EU na dalších 36 projektů, dohromady za více než 1,5 miliardy korun. Za další zdroje si pořídilo nové přístroje.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy