Česko se pyšní moderními vědeckými centry. Podívejte se, kde najdeme světovou špičku

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
31. 8. 2019 13:03
I v Česku existují špičková vědecká pracoviště evropské či dokonce světové úrovně, řada z nich vznikla teprve nedávno. Obřím objemem peněz na ně přispěla hlavně Evropská unie. Například v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace v období 2007 až 2013 vznikla nebo prošla rozsáhlou modernizací velká česká výzkumná pracoviště zvaná jako Evropská centra excelence. Mají nejmodernější technologie a pracují v nich mezinárodní výzkumné týmy. Podívejte se, kde se v Česku dělá špičková věda.
Foto: ČTK

Středoevropský technologický institut CEITEC v Brně

  • O co jde:

Středoevropský technologický institut (CEITEC) založila skupina univerzit z Brna spolu s několika výzkumnými institucemi. Jeho sdílené laboratoře se nacházejí v kampusech Vysokého učení technického, kde se výzkumníci soustředí na materiálové vědy a pokročilé technologie, a Masarykovy univerzity, kde se orientují na přírodní vědy a také na medicínu.

  • K čemu slouží:

Vědci z brněnského centra se věnují hned několika výzkumným oblastem, mezi nimi například nano- a mikrotechnologiím, pokročilým materiálům, jako jsou polymery či kovy, strukturní biologii, rostlinným systémům nebo molekulární medicíně a výzkumu mozku (například Parkinsonově a Alzheimerově chorobě).

Mají za sebou řadu významných objevů. Průlom přinesl například objev, který vyvrátil představy, jak probíhá infikování buněk enteroviry, které způsobují řadu onemocnění. Od běžného nachlazení až po encefalitidu či dětskou obrnu.

Vědci z Brna přišli také s patenty na nové testovací sady pro pacienty s leukemií. Nedávno se výzkumníkům podařil také zásadní objev ve výzkumu rostlin, který může dál pomoci ve výzkumu zpomalování stárnutí, když popsali dosud neznámou složku enzymu telomeráza.

  • Peníze z EU:

Hlavním zdrojem financování je Evropský fond pro regionální rozvoj. CEITEC z něho čerpá prostřednictvím Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Z rozpočtu přes 5,2 miliardy korun EU přispívá necelé 4 a půl miliardy, stát asi 800 tisíc.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Předsedové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podepsali koaliční smlouvu uskupení Spolu. Chtějí silnou, vzdělanou a na Západ patřící republiku

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy