Ten se obává, že částka, kterou bude muset Česko vracet v souvislosti s neoprávněným čerpáním unijních dotací ze strany firem premiéra Andreje Babiše, může být značně vysoká, přesně ji ale neuvádí.
Upozorňuje přitom, že v listopadu by měla začít fungovat kancelář Evropského veřejného žalobce a doufá, že ve stíhání dotačních podvodů bude úspěšnější než státní zastupitelství členských zemí EU.
Problém zneužívání eurodotací přitom není zdaleka jen ryze český. Skandály se týkají kupříkladu příbuzných premiéra Viktora Orbána a dohledat by podle Peksy šly i případy špatného nakládání s evropskými penězi z Německa či Francie. Míra zneužívání je však různá. V Česku je asi nejznámější kauza ROP Severozápad týkající se Ústeckého a Karlovarského kraje.
Chybovost při udělování dotací se dle jeho informací pohybuje okolo pěti procent. Ve většině případů je pak záležitost odložena jako nezamýšlená chyba.
Pirátský europoslanec je nicméně přesvědčen, že pokud by se sečetly všechny případy chybného či protiprávního čerpání eurodotací v ČR, došlo by se k hodně vysokému číslu. Premiér Babiš v této souvislosti před časem hovořil o částce 30 miliard korun, která se údajně nastřádala za minulých vlád.
Peksa upozorňuje rovněž na fakt, že nová Evropská komise se napříště chce více orientovat na poskytování zvýhodněných půjček nežli dotací.