Evropský parlament

Europoslanci budou hlasovat o rezoluci proti Maďarsku kvůli anti-LGBT zákonu

Evropský parlament bude dnes hlasovat o rezoluci, která odsuzuje přijetí maďarského zákona zakazujícího osvětu o sexuálních menšinách na školách navštěvovaných dětmi do 18 let. Europoslanci se chystají vyzvat Evropskou komisi a členské státy k ráznému postupu vůči Maďarsku. Jeden z návrhů požaduje, aby státy Evropské unie zahájily další fázi řízení, na jehož konci může Budapešť přijít o hlasovací práva v Radě EU, tedy orgánu tvořeného zástupci unijních vlád.

Evropští zákonodárci dali ve středeční debatě důrazně najevo, že většina z nich považuje normu platnou od tohoto týdne za nepřípustnou diskriminaci homosexuálů a dalších menšin, která je v rozporu s unijními hodnotami. Navrhované usnesení vyzývá Maďarsko ke zrušení kritizovaných pasáží zákona, jehož hlavním smyslem je podle vlády premiéra Viktora Orbána boj proti sexuálnímu zneužívání dětí.

Návrh podporovaný zejména liberály a částí dalších skupin požaduje, aby státy EU urychleně posunuly kupředu dosud bezvýsledné řízení, které již přes dva roky vedou s Budapeští kvůli obavám z porušování evropských hodnot. Tento proces by sice mohl skončit až zmíněným odebráním hlasovacích práv, musely by s tím však souhlasit všechny ostatní země, což například Polsko jako dlouhodobý maďarský spojenec odmítá.

Kromě toho má Evropská komise podle europoslanců neprodleně v případě Maďarska využít nové pravidlo, které podmiňuje čerpání unijních peněz dodržováním principů právního státu. Unijní exekutiva tvrdí, že se chystá mechanismus poprvé použít na podzim.

Zdroj: ČTK

Bývalá členka ANO Maxová bude nově v europarlamentu zastupovat ČSSD

Europoslankyně Radka Maxová by měla v Evropském parlamentu jako nezávislá zastupovat ČSSD ve frakci Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů (S&D). Dnes to schválilo předsednictvo sociální demokracie, informovala ČTK mluvčí strany Eva Gregorová. Maxová, která je europoslankyní od roku 2019, patřila k zakládajícím členům hnutí ANO, se kterým se rozešla loni v říjnu.

"Předsednictvo ČSSD souhlasí s tím, aby Radka Maxová zastupovala ČSSD v Evropském parlamentu ve frakci S&D jako nezávislá," usneslo se při dnešním jednání širší vedení sociální demokracie.

Maxová odešla z ANO loni v říjnu, zdůvodnila to tím, že se hnutí premiéra Andreje Babiše odklonilo od původních idejí a převládají v něm marketingové zájmy. Výhrady měla i k sociální politice ANO a vadilo jí, že hnutí už nestojí o její názory. Babiš poté Maxovou nepřímo označil za kariéristku a její odchod přivítal.

Zdroj: ČTK

Orbánova strana odchází z Evropské lidové strany. Fidesz opustil křesťany už dávno, reaguje Donald Tusk

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána ve čtvrtek prostřednictvím dopisu oficiálně oznámila, že odchází z Evropské lidové strany. Agentura AP k tomu napsala, že tak skončí dlouholeté spory Fideszu s evropskými lidovci, kteří Orbánovu uskupení vyčítají porušování demokratických standardů a principů právního státu.

Místopředsedkyně Fideszu Katalin Nováková dopis zveřejnila na svém twitterovém účtu. Stojí v něm, že strana "si nepřeje pokračovat v členství v Evropské lidové straně". "Je načase říct sbohem," napsala Nováková.

Předseda Evropské lidové strany Donald Tusk jí okamžitě odpověděl: "Fidesz opustil křesťanskou demokracii. Popravdě se tak stalo před mnoha lety".

Zdroj: ČTK

Europoslanci volají po sankcích proti Rusku za zatčení Navalného

Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k potrestání ruských činitelů odpovědných za nedělní zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V debatě se šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellem také požadovali Navalného okamžité propuštění. Borrell upozornil, že případné rozšíření současného sankčního seznamu je v rukou členských zemí EU.

Zdroj: ČTK

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK

Reakci na páteční rezoluci Evropské komise připraví Babišovi ministryně Dostálová. Je podle ní za hranou

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) chce připravit premiérovi Andreji Babišovi (ANO) reakci na páteční rezoluci Evropského parlamentu na téma Babišova možného střetu zájmů. Novinářům v pondělí při příchodu na jednání vlády řekla, že Česko má v oblasti nakládání s financemi z Evropské unie propracovaný systém kontrol a jednotné metodické prostředí, takže se jí některá ustanovení usnesení dotkla. Podle Dostálové se Evropský parlament vměšuje do záležitostí ČR a jeho vyjádření jsou za hranou. Babiš o víkendu řekl, že za rezolucí stojí čeští europoslanci, kteří dělají vše, aby Česko v Bruselu poškodili.

Europoslanci v pátek jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému Babišovu střetu zájmů. Šéf vlády podle Evropského parlamentu zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Zdroj: ČTK

Jourová v Evropském parlamentu zopakovala odhodlání zajistit vládu práva v Polsku, kterou podle ní ohrožují tamní justiční reformy

Česká eurokomisařka pro dodržování evropských hodnot Věra Jourová na rozpravě Evropského parlamentu řekla, že Evropská komise (EK) je odhodlána podniknout všechny nezbytné kroky k udržení vlády práva v Polsku, kterou podle ní ohrožují tamní justiční reformy. Kontroverzní změny v zákonech upravujících justici prosazuje vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) navzdory výtkám EK a dalších kritiků, že ohrožují nezávislost soudů.

Zdroj: ČTK

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Pokračovat