Děti se nudí, sledují tupá videa a čas tak nějak plyne, říká šéfka center pro mládež

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
17. 12. 2022 15:14
Nezisková organizace Jahoda se již více než 25 let věnuje sociálním službám pro děti a dospívající. Provozuje nízkoprahové kluby, mateřské školy nebo dětské skupiny. Jak se za čtvrtstoletí jejího fungování změnily potřeby českých dětí? A jak Jahodě pomáhají v jejích aktivitách fondy Evropské unie? Nejen o tom hovořila v podcastu Aktuálně.cz ředitelka organizace Magda Juráňová.
Magdaléna Juráňová (vpravo), ředitelka neziskové organizace Jahoda.
Magdaléna Juráňová (vpravo), ředitelka neziskové organizace Jahoda. | Foto: Lukáš Bíba
Foto: EU

Svými aktivitami provází Jahoda děti, mladistvé a jejich rodiny od útlého věku až do dospělosti. "Vždycky říkám, že Jahoda má tři stonky. Tím základním jsou sociální služby pro děti a mladistvé, kdy máme dva nízkoprahové kluby a jeden terénní program. Poté máme mateřskou školu a čtyři dětské skupiny. A třetím stonkem je komunitní rodinné centrum na Praze 2," popisuje v podcastu Juráňová.

V poslední době musí v rámci svých programů řešit především to, že české děti neumějí aktivně trávit volný čas, velkou část dne tráví na sociálních sítích a jsou vystaveny kyberšikaně. "Děti často sledují bezduše tupá videa. Myslí si, že když jsou na sítích, tak jsou v anonymitě, což samozřejmě není pravda," podotýká Juráňová. "My se tak snažíme k tomu preventivně přistupovat, děláme workshopy a vytváříme informativní nástěnky u nás na klubu," dodává.

Dalším současným problémem je podle zkušeností Juráňové to, že se v Česku snižuje věková hranice pro spáchání drobných trestných činů a pro experimentování s alkoholem a lehkými drogami. "Doba pocovidová také přináší psychické problémy u dětí. Neumí se začlenit mezi vrstevníky a být celkově ve společnosti. Hodně se flákají, jsou na hřišti a tak nějak plynou," popisuje ředitelka své zkušenosti.

Více volnosti u projektů

Nezbytný přínos mají pro fungování Jahody jak národní dotační programy a podpora od soukromých dárců, tak i projekty dotované z fondů Evropské unie. Těch nyní běží v organizaci hned několik. Zaměřují se například na sociální začleňování dětí, provoz dětské skupiny či podporu inkluze v mateřské škole.

Za slabinu dotačních projektů EU Juráňová považuje jejich přísné finanční stropy na jednotlivé aktivity. "Řídící orgán mi třeba stanoví, jakou mzdu můžu dát animátorovi, a to na tři roky fixně. Já se pak ale dostávám do problému, že tomu člověku to nestačí. Pak přijde taková inflace, jako tu je, a všechny výdaje se zvyšují. A co já mám dělat? Kde mám peníze vzít?" podotýká ředitelka.

Uvítala by proto více volnosti, kdy by mohla sama rozhodovat, jak finance v rámci daného projektu rozdělí. Zároveň by jí nevadilo, kdyby kvůli tomu do organizace přicházelo více kontrol od úřadů. "Kdyby mi řekli: Tady máš osm milionů a jen jejich základní rozdělení. A pak si to, Jahodo, řiď a já přijdu na kontrolu klidně dvakrát za ty tři roky. Tak bych řekla: Jen přijď, úředníku," uvádí Juráňová.

Poslechněte si na platformě SoundCloud podcast, kde ředitelka neziskové organizace také uvádí, jak se vypořádala s administrativní náročností evropských projektů nebo co považuje za jejich další slabinu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Prezident Zeman se příští týden sejde s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých Tatrách se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovu, informovala ČTK kancelář slovenské prezidentky. Zemanovi v březnu skončí druhý pětiletý prezidentský mandát; v čele státu ho vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby minulý týden porazil expremiéra Andreje Babiše.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle informací ČTK by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Počet obětí pondělního atentátu na mešitu v Pákistánu vzrostl až na 100 lidí

Počet obětí pondělního útoku na mešitu v pákistánském Péšávaru vzrostl na 100. Vyplývá to z aktualizované bilance agentur AP a Reuters, které se odvolávají na pákistánské policejní a nemocniční zdroje. Zranění utrpělo podle různých zdrojů 150 až 255 lidí. Desítky z nich jsou v nemocnici, někteří v kritickém stavu. Většina obětí jsou zřejmě policisté.

"Do nemocnice Lady Reading Hospital byla doposud přepravena stovka těl," uvedl mluvčí největší nemocnice ve městě Muhammad Asim v prohlášení.

Podle mluvčího místní policie Muhammada Idžáze Chána byl útok spáchán jako odveta za policejní operace namířené proti ozbrojeným islamistickým skupinám. "Jsme v tomto boji v první linii, a to je důvod, proč jsme se stali cílem," řekl AFP Chán. "Cílem bylo nás demoralizovat," dodal.

V okamžiku, kdy útočník odpálil sebevražednou vestu, se v mešitě modlilo téměř 400 věřících. Mešita leží v rozlehlém komplexu, který rovněž slouží jako ústředí policie a protiteroristických jednotek. Není jasné, jak se útočníkovi podařilo do přísně střeženého areálu dostat. Výbuch patří mezi nejkrvavější útoky na pákistánské bezpečnostní složky za poslední roky.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 milionů kusů drůbeže

V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů drůbeže. Nákaza se potvrdila ve 3000 ohniscích. Novinářům to dnes řekl ředitel sekce veterinární Státní veterinární správy (SVS) Petr Šatrán. V komerčním chovu v Česku se nákaza naposledy objevila v Lánech na Kladensku, kde bylo usmrceno 9300 kachen. Největší ohnisko se potvrdilo loni na Tachovsku, kde nákaza zasáhla velkochov nosnic se 750.000 kusy drůbeže.

V ČR se loni potvrdilo 20 ohnisek nákazy. "Roky 2021 a 2022 byly z epidemického hlediska nejzávažnější," řekl Šatrán.

Podle Českomoravské drůbežářské unie se v ČR chová zhruba pět milionů kusů nosnic, likvidace chovu na Tachovsku tak znamenala úbytek zhruba 15 procent.

Šatrán poznamenal, že na úrovni EU se diskutovalo o vakcinaci proti ptačí chřipce. "V současné době jsou vakcíny na území EU registrovány a bylo přijato nařízení, které vakcinaci umožňuje v určitých případech," uvedl. Poukázal ale na to, že není přesně stanoveno, jak by se měla nákaza v případě vakcinace sledovat. Upozornil na to, že plošná vakcinace by výrazně omezila obchod se zvířaty a živočišnými produkty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy