Praha – Burzami celého světa se na začátku týdne prohnala panika. Svět se bojí, že přijde o jeden z motorů křehkého globálního růstu, čínská ekonomika zpomaluje a na tamních burzách v posledních týdnech splaskla bublina z předchozího skokového růstu z konce roku 2014 a první půlky roku 2015.
Čínský průmysl minulý měsíc rostl nejpomalejším tempem za sedm let, vývoz v červnu meziročně klesl o 8,3 procenta. Pokles výroby i exportu přitom dál pokračuje, podnikatelská nálada se dle průzkumů zhoršuje a letošní růst hrubého domácího produktu by měl být nejpomalejší za téměř čtvrt století - byť má jít stále o sedm procent, tedy na evropské poměry vysoké číslo.
Neexistuje na světě země, které by se čínský útlum nedotkl. "Pociťujeme to už nyní. První pololetí 2015 bylo z hlediska intenzity světového obchodu nejslabší od první poloviny roku 2009, kdy se mezinárodní obchod zhroutil pod tíhou vrcholící finanční krize. To je nesmírně varovný signál," napsal v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz Lukáš Kovanda, ekonom společnosti Roklen.
I tak je ale podle něj pád čínských akcií ze začátku tohoto týdne zase jednou možnost, jak pozorovat ukázkovou paniku v přímém přenosu. "Psychika a hormony momentálně v Číně hrají mnohem větší roli než rozum, racionalita a cokoli faktického, včetně vládní snahy zastavit výprodeje. Propad o dalších třeba deset procent je proto snadno představitelný," říká Kovanda.
Nemyslí si, že bychom zatím zažívali cokoli, co se dá srovnávat s globální finanční krizí let 2008 a 2009. "Jde o celkem standardní burzovní propad, byť dost strmý," doplňuje.
Zároveň také brzdí přehnanou skepsi. "O bublinách v Číně se spekuluje už nějakých více než třicet let. Vždycky je to stejné: že prý se růst během pár let zastaví, že to do několika roků splaskne. Ale stále se to neděje, kolaps nenastává," říká.