Agitace, spor o svetr i nechuť být všude. Prezidentské známky jsou unikát plný emocí

Kateřina Hovorková Ekonomika Kateřina Hovorková, Ekonomika
Aktualizováno 11. 6. 2023 12:50
Česko je jednou z mála zemí, kde se nově zvolený prezident objevuje na poštovních známkách. Ty s Petrem Pavlem zamířily v týdnu do prodeje, většina se ale okamžitě vyprodala. V minulosti bylo schvalování známek s hlavou státu plné emocí, podobně jako nyní. Projděte si galerii prezidentských známek od Masaryka po Pavla a zjistěte, co jejich vzniku předcházelo.
První známka prezidenta T. G. Masaryka
První známka prezidenta T. G. Masaryka | Foto: Poštovní muzeum

Tomáš Garrigue Masaryk

První známka s portrétem prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka vychází v roce 1920. "Co je zajímavé, že vychází k jeho narozeninám a není spojená se státností. V té době bylo poměrně běžné, že jsou takto oslavována osobní jubilea významných osobností, a můžeme v tom vidět prolínání mezi monarchistickou a republikánskou tradicí," popisuje pro Aktuálně.cz Pavel Kovařík, kurátor Poštovního muzea. 

První známka, která Masarykovu tvář spojuje s československou státností, vychází až v roce 1923 u příležitosti kulatého výročí vzniku republiky. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy