Firmy stále častěji tolerují zdrogované a opilé zaměstnance. Bojí se jim dát výpověď

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
16. 4. 2019 6:04
Když firma zjistí, že její zaměstnanec pracuje pod vlivem drog či alkoholu, může mu dát okamžitou výpověď. Jenže pak ho nemá kým nahradit. Pracovní trh je vyčerpán, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči. A tak je někdy pro firmu lepší, když je šéf "slepý". Zároveň to však vede k tomu, že pití a drogy v práci přestávají být pro řadu profesí tabu.
Foto: cagrimmett / photo on flickr

"Pokud se bavíme o nižších pozicích, je pravda, že dříve jsme se s požadavky na testování na drogy a alkohol setkávali daleko častěji než dnes. Důvodem je právě výrazný nedostatek uchazečů," říká Tomáš Surka z personální společnosti Devire. 

Stejnou zkušenost má Jiří Halbrštát z ManpowerGroup: "Tím, že si lidé mohou vybrat z více nabídek na trhu, mají nižší závislost na zaměstnavateli, a tedy nižší motivaci. Projevuje se to v neomluvených absencích, ale i drogách a alkoholu na pracovišti, které firmy musí tolerovat, i když to nemohou veřejně nikdy přiznat," říká personalista.

Zároveň přibližuje současnou praxi: "Některé firmy mají podle interních předpisů dělat namátkové kontroly na drogy. Což je problém, protože třeba stopy marihuany zůstanou v těle i více týdnů. Takže se vypustí fáma o tom, že konkrétní den budou probíhat testy, mistři obvolají své lidi, ať raději nechodí do práce, pokud něco hrozí, a tak fabrika jednu směnu prakticky stojí, aby se splnil bezpečnostní předpis," upozorňuje Halbrštát.

O šéfech, kteří raději zůstávají slepí, mluví i osmadvacetiletý Vašek, který pracuje u velké logistické společnosti ve skladě. "Většinou se pije rum, vodka, pivo v PET lahvích, a co se týká tvrdších látek, tak vím o pervitinu a hodně se užívá tramal, což jsou prášky na bolest na předpis, se kterými se hodně kšeftuje. A samozřejmě marihuana," říká mladý muž.

O konzumentech prý někteří nadřízení vědí. "Ale tolerují to, protože někdy toho udělají ti pod vlivem víc než ostatní," dodává Vašek. Kontroly na omamné látky už zažil. "Šlo o kontroly na základě udání, většinou se testovalo tři až pět osob najednou. U alkoholu platí, že třikrát nadýcháte a končíte, u drog většinou hned následuje výpověď. Zažil jsem i policii při takové kontrole," doplňuje Vašek.

Když chce manažer auto s řidičem, je to jasné

Problém drog a alkoholu se však netýká jen nižších pozic, ale i specialistů a manažerů. U nich však podle Halbrštáta nejde o nedostatek motivace, ale naopak její přemíru. "Manažer, který je několik měsíců na kokainu a pracuje prakticky nepřetržitě, se však najednou zhroutí a na firmu to má velké dopady," říká Halbrštát.

Podle dostupných dat užívá pravidelně alkohol nebo drogy třetina manažerů. Další třetina je na hranici vyhoření a jen přežívá. Zbytek bojuje s okolními vlivy vlastními zájmy ve volném čase a žije "spořádaný rodinný život".

"Každopádně drogy a alkohol je velmi závažné a aktuální, ale bohužel jen skrytě diskutované téma. Nejvíce jsou zasaženi alkoholovou závislostí manažeři ve věku 35 až 45 let, drogy nejčastěji užívá o trochu mladší skupina 30 až 35 let. To vyplynulo z průzkumu Hospodářské komory," říká headhunterka Markéta Švedová ze společnosti Recruit CZ.

Podle ní se spousta manažerů dlouhodobě ocitá pod velkým tlakem zodpovědnosti, prožívá dlouhodobý stres, běžné jsou poruchy spánku a hned za nimi se vleče zhoršená soustředěnost, úzkosti. Omezený prostor na relax a na čas s rodinou přináší zprvu jen rozpory, frustraci a nevrlost. Následné psychické potíže a deprese pak tito zaměstnanci zahánějí práškem, skleničkou a později případně i drogou.

"Firmy o tomto problému vědí, ale pojmenovávají ho jinak nebo vůbec a svou slepotu kompenzují přehnanou péčí o manažery v podobě koučů, sickdays, home-office a rozdáváním permanentek do fitka. Dnes se už firemní večírek či teambuilding bez pořádné pitky snad ani neobejde. V podobném duchu bývají běžné i obědy či večeře s obchodními partnery. Vrcholným znamením bývá, když manažer přestane řídit svůj služební vůz a najme si řidiče," říká Markéta Švedová. 

Alkohol je v práci podle ní pro někoho stimulem ke kuráži a vyššímu sebevědomí, pro někoho nástroj k navození vláčného klidu, aby vůbec mohl komunikovat s rodinou a své starosti na chvíli odříznul, a pro někoho to může být tlumící prostředek aspoň k usnutí.

U někoho okamžitá výpověď, u jiného "pauza"

"V naší praxi se často setkáváme s kandidáty, kteří mají kolem 40 až 45 let a momentálně prožívají něco jako kariérní pauzu. Odchod z korporátu a následný rok jakéhosi "podnikání" v podobě nekonkrétního poradenství a "externí spolupráce na projektech" nám dává většinou znamení vynucené pauzy. Buď se kandidát chtěl zastavit a udělal to vlastním rozhodnutím, aby si dal do pořádku soukromý život, zdraví a našel zpět vztah k dětem, nebo to rozhodnutí za něj udělal zaměstnavatel právě z důvodu poklesu jeho výkonnosti či až nevhodnosti pro ostatní," dodává headhunterka. 

Zatímco u manažerů se firma většinou domluví na odchodu v tichosti a pod záminkou delší pauzy, u nižších pozic se užívání drog či alkoholu většinou řeší radikálně, vyhazovem. Z právního pohledu jde o porušení pracovních povinností zvlášť hrubým způsobem, a tím pádem je možné dát zaměstnanci okamžitou výpověď. 

Zákoník práce mluví jasně: Zaměstnanec je povinen nepožívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky na pracovištích zaměstnavatele a v pracovní době i mimo tato pracoviště a nevstupovat pod jejich vlivem na pracoviště. Testu na alkohol či jinou návykovou látku se zaměstnanci musejí podrobit. Odmítnutím by porušili právní předpisy. A v případě, že odmítnou třikrát, opět jim hrozí výpověď.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Růžička je dalším vyřazeným, v hokejové reprezentaci pokračují tři brankáři

V další fázi přípravy kádru hokejové reprezentace budou od neděle pokračovat jen tři gólmani. Dnes z něj po rozhodnutí trenérů v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem vypadl Jan Růžička, o účast na mistrovství světa v Lotyšsku dál usilují Šimon Hrubec, Petr Kváča a Roman Will. Pešán potvrdil, že má velký zájem o Josefa Kořenáře ze San Jose.

před 7 hodinami

Kovář získal s Zugem švýcarský titul a vyhrál bodování play off

Český útočník Jan Kovář se stal s Zugem švýcarským hokejovým mistrem. K rozhodujícímu triumfu EV nad Servette Ženeva 5:1, po němž vítěz základní části vyhrál finálovou sérii 3:0 na zápasy, přispěl asistencí u prvního gólu. Byl to jeho patnáctý bod v play off a s bilancí 1+14 produktivitu vyřazovací části ovládl.

Zug vyhrál ligu podruhé v klubové historii a po 23 letech. Jednatřicetiletý reprezentant Kovář přidal švýcarský titul k jednomu českému, který získal s Plzní v sezoně 2012/13, a dvěma z KHL. V tamní soutěži slavil v letech 2014 a 2016 s Magnitogorskem.

před 7 hodinami

Ve 101 letech zemřel Jegor Ligačov, sovětský tajemník pro ideologii

Ve 101 letech zemřel v Jegor Ligačov, bývalý tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu pro ideologii. Agentuře TASS to řekl mluvčí správy Tomské oblasti, odkud zesnulý pocházel. Ligačov byl mužem číslo dvě ve straně na počátku přestavby ve druhé polovině 80. let, kdy stál v čele Sovětského svazu a strany Michail Gorbačov. Později byl tento politik známý jako odpůrce politiky ruského prezidenta Borise Jelcina.

Sovětský a ruský politik byl tajemník ústředního výboru KSSS v letech 1983 až 1990. Od roku 1985 byl členem politbyra a v ÚV KSSS byl odpovědný za otázky ideologie. V té době byl mimo jiné jedním z iniciátorů protialkoholní kampaně v Sovětském svazu.

Když pozdější ruský prezident Jelcin v roce 1988 na stranické konferenci kritizoval, že perestrojka nepokračuje dosti rychle a nepostupuje dostatečně, mluvčí konzervativních stranických funkcionářů Ligačov mu tvrdě odsekl: "Borisi, mýlíš se," připomíná dnes TASS výrok, jímž se Ligačov proslavil.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Augsburgu nepomohl k bundesligovým bodům ani nový trenér

Fotbalistům Augsburgu výměna trenéra nepomohla, v 32. kole německé ligy prohráli ve Stuttgartu 1:2 a zůstali v pásmu ohrožení sestupem. Augsburg získal z posledních pěti bundesligových duelů pouze jediný bod a na třináctém místě tabulky má tříbodový odstup od barážové šestnácté příčky.

Nový trenér Augsburgu Markus Weinzierl zařadil v derby do základní sestavy záložníka Jana Morávka, který odehrál 67 minut. Brankář Tomáš Koubek zůstal na lavičce.

Domácí tým, který toužil utnout sérii čtyř bundesligových porážek, poslal do vedení v 11. minutě střelou zblízka Förster. Krátce po poločase vyrovnal hlavou Niederlechner, ale poslední slovo měl Kalajdžič, který si po centru z pravé strany našel správné místo mezi obránci. V ročníku dal už 15 branek a je nejlepším střelcem Stuttgartu, kterému patří deváté místo.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Stuttgart - Augsburg 2:1 (11. Förster, 74. Kalajdžič - 59. Niederlechner).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Stuttgart 32 11 9 12 54:52 42
10. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Další zprávy