Pro šmejdy je senior, co neumí říct ne, neodolatelný cíl. Teď letí obrácené hypotéky

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
1. 10. 2019 16:13
Pro prodejce předraženého zboží, kteří cílí hlavně na seniory, se vžilo označení "šmejdi". Na prodejní taktiky právě těchto obchodníků se zaměřila organizace dTest. Její ředitelka říká, že staří lidé by se především měli naučit nabídku od takových prodejců rázně odmítnout, ať zní jakkoli lákavě.
Foto: ČTK

Nabídky po telefonu, podomní prodej, smlouva s novým dodavatelem energií nebo pozvánka na předváděcí akce. Všechny tyto triky znovu a znovu zkouší prodejci zboží, kteří cílí na starší lidi. Využívají toho, že senioři obvykle nevydrží nátlak a radši si zboží, či službu objednají.

Podle ředitelky spotřebitelské organizace dTest Eduardy Hekšové, která se tématu věnovala v rámci úterního Mezinárodního dne seniorů, sice existuje obrana proti nevýhodným nákupům v podobě odstoupení od smlouvy, lepší je ovšem umět takovou nabídku rovnou odmítnout.

V praxi totiž pro vznik nevýhodné smlouvy obvykle stačí, aby senior po telefonu souhlasil se zasláním dárku v podobě mince či holítek s náhradními břity. "Obdarovaný" se tak rázem stává předplatitelem.

"Cílem obchodníků není zákazníky obdarovat, ale udělat z nich stálé odběratele svého zboží. Vylákají z nich totiž souhlas, který si nahrávají. Časté jsou také nabídky různých služeb, třeba mobilních tarifů se zlevněnými telefony či tablety," říká Hekšová.

Nebezpečí podomních prodejců

Pokud šmejdi seniorům netelefonují, neváhají vyrazit do terénu. Oblíbeným trikem je představit se jako zástupce stávajícího dodavatele energií, či jako kontrolor, který se jde podívat na vyúčtování za elektřinu.

"Jakmile vyúčtování předložíte, spočítají vám úsporu, které dosáhnete, pokud s nimi uzavřete novou smlouvu. Naučte se tedy nezvané návštěvy razantně odmítat," doporučuje Hekšová.

Člověk by s podomním prodejcem mezi dveřmi neměl podepisovat nejen smlouvu samotnou, ale ani žádný papír, který mu cizí člověk dá. I kdyby přísahal, že se jedná pouze o potvrzení, že seniora navštívil. Zrádná je i nezávazná pozvánka do energetické aukce, ze které se vyklube smlouva s nevýhodnými podmínkami.

Nevýhodná hypotéka

Na starší lidi mají prodejci přichystaný ještě jeden nebezpečný trik v podobě reverzní neboli seniorské hypotéky. Ta má postaršímu majiteli nemovitosti zajistit jednorázovou, nebo pravidelnou rentu, pokud zastaví svůj dům či byt.

Spolu se smlouvou o výplatě renty je uzavřena zástavní smlouva k nemovitosti. Senior tedy zůstává jejím vlastníkem a je povinen hradit všechny náklady spojené s jejím provozem a udržovat ji tak, aby se nesnižovala její hodnota.

"Poskytovatelé reverzních hypoték lákají na slova, že vám vyplatí peníze a vy nic nesplácíte. Ve skutečnosti se ale jedná o spotřebitelský úvěr. Senior sice úvěr průběžně nesplácí, ale naskakují mu sjednané úroky. Společnost inkasuje peníze až následně ze zajištěné nemovitosti poté, co daný člověk zemře nebo poruší smlouvu," vysvětluje Hekšová.

 

Právě se děje

před 14 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 16 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy