Pro šmejdy je senior, co neumí říct ne, neodolatelný cíl. Teď letí obrácené hypotéky

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
1. 10. 2019 16:13
Pro prodejce předraženého zboží, kteří cílí hlavně na seniory, se vžilo označení "šmejdi". Na prodejní taktiky právě těchto obchodníků se zaměřila organizace dTest. Její ředitelka říká, že staří lidé by se především měli naučit nabídku od takových prodejců rázně odmítnout, ať zní jakkoli lákavě.
Foto: ČTK

Nabídky po telefonu, podomní prodej, smlouva s novým dodavatelem energií nebo pozvánka na předváděcí akce. Všechny tyto triky znovu a znovu zkouší prodejci zboží, kteří cílí na starší lidi. Využívají toho, že senioři obvykle nevydrží nátlak a radši si zboží, či službu objednají.

Podle ředitelky spotřebitelské organizace dTest Eduardy Hekšové, která se tématu věnovala v rámci úterního Mezinárodního dne seniorů, sice existuje obrana proti nevýhodným nákupům v podobě odstoupení od smlouvy, lepší je ovšem umět takovou nabídku rovnou odmítnout.

V praxi totiž pro vznik nevýhodné smlouvy obvykle stačí, aby senior po telefonu souhlasil se zasláním dárku v podobě mince či holítek s náhradními břity. "Obdarovaný" se tak rázem stává předplatitelem.

"Cílem obchodníků není zákazníky obdarovat, ale udělat z nich stálé odběratele svého zboží. Vylákají z nich totiž souhlas, který si nahrávají. Časté jsou také nabídky různých služeb, třeba mobilních tarifů se zlevněnými telefony či tablety," říká Hekšová.

Nebezpečí podomních prodejců

Pokud šmejdi seniorům netelefonují, neváhají vyrazit do terénu. Oblíbeným trikem je představit se jako zástupce stávajícího dodavatele energií, či jako kontrolor, který se jde podívat na vyúčtování za elektřinu.

"Jakmile vyúčtování předložíte, spočítají vám úsporu, které dosáhnete, pokud s nimi uzavřete novou smlouvu. Naučte se tedy nezvané návštěvy razantně odmítat," doporučuje Hekšová.

Člověk by s podomním prodejcem mezi dveřmi neměl podepisovat nejen smlouvu samotnou, ale ani žádný papír, který mu cizí člověk dá. I kdyby přísahal, že se jedná pouze o potvrzení, že seniora navštívil. Zrádná je i nezávazná pozvánka do energetické aukce, ze které se vyklube smlouva s nevýhodnými podmínkami.

Nevýhodná hypotéka

Na starší lidi mají prodejci přichystaný ještě jeden nebezpečný trik v podobě reverzní neboli seniorské hypotéky. Ta má postaršímu majiteli nemovitosti zajistit jednorázovou, nebo pravidelnou rentu, pokud zastaví svůj dům či byt.

Spolu se smlouvou o výplatě renty je uzavřena zástavní smlouva k nemovitosti. Senior tedy zůstává jejím vlastníkem a je povinen hradit všechny náklady spojené s jejím provozem a udržovat ji tak, aby se nesnižovala její hodnota.

"Poskytovatelé reverzních hypoték lákají na slova, že vám vyplatí peníze a vy nic nesplácíte. Ve skutečnosti se ale jedná o spotřebitelský úvěr. Senior sice úvěr průběžně nesplácí, ale naskakují mu sjednané úroky. Společnost inkasuje peníze až následně ze zajištěné nemovitosti poté, co daný člověk zemře nebo poruší smlouvu," vysvětluje Hekšová.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy