Prestižní cenu českému designérovi přinesl kartáček na zuby. Uspěl i odpadkový koš

ČTK ČTK
22. 1. 2018 16:00
Kartáček, podobně jako letos třeba další český zástupce, firma mmcité s betonovým odpadkovým košem Better, uspěl v konkurenci několika tisíc přihlášených produktů ze 48 zemí.
Oceněný kartáček Spokar I X
Oceněný kartáček Spokar I X | Foto: competition.adesignaward.com

Praha - Český designér Petr Novague dostal cenu Good Design Award, nejstarší světovou cenu za design a inovace. Ocenění mu přinesl barevný kartáček na zuby Spokar I X pro Spojené kartáčovny a je již třetím tímto oceněním Novaquovy tvorby. Uvedla to mediální zástupkyně studia Novague Martina Pařízková.

Ceny se udílejí na přelomu roku, ale o ocenění kartáčku tvůrci informovali až poté, co se dohodla jeho výroba. Ne všechny výrobky, principy a inovace, které sbírají designové ceny, se pak skutečně dostanou do světa.

Kartáček, podobně jako letos třeba další český zástupce, firma mmcité s betonovým odpadkovým košem Better, uspěl v konkurenci několika tisíc přihlášených produktů ze 48 zemí.

Good Design Award patří k nejznámějším světovým oceněním v produktovém designu. V roce 1950 jej založili architekti Eero Saarinen, Charles Eames, Ray Eamesová a Edgar Kaufmann. Hodnotí nové výrobky, které byly navrženy v Evropě, Asii a Americe ve více než 20 kategoriích.

Spokar I X má podle Pařízkové celkem čtyři mezinárodní ocenění za design. To nejnovější je podle ní obrovský úspěch, neboť se jím Novaque zařadil mezi značky jako jsou Apple, Samsung, Ferrari nebo Porsche, taktéž držitele ocenění. Porota soutěže ocenila design kartáčku za jeho důmyslnou ergonomii při zachování minimalistického vzhledu.

"Kartáček vždy vnímáme jako nástroj, kterému dáváme osobitý pohyb. V případě kartáčku Spokar I X nás však kartáček sám nutí ke správné pozici úchopu tak, abychom si zuby čistili pod správným úhlem," uvedl Novague.

Je jediným českým designérem, který má tři ocenění Good Design Award. První dvě za design ikonické židle Edge, která získala i cenu Red Dot, a za remake slavného sportovního vozu navrženého pro společnost Hoffmann&Novague.

Inspirací pro prototyp nazvaný R200 mu bylo kupé Škoda 110 R, které patří dodnes k nejobdivovanějším modelům v historie mladoboleslavské automobilky. Jeho závodní verze 130 RS posbírala i mnohé ceny a patří k ikonám tuzemského designu. Novague prototyp představil před třemi lety.

Vyrábí se jen na zakázku a je určený pouze pro jízdu na silnici, nejde o model pro závodní okruhy. "Auta jsou vyrobena zatím tři. Celá karoserie se vyrábí ručně z hliníku, proto to hodně dlouho trvá," sdělil dnes agentuře ČTK.

Novaque, občanským jménem Petr Novák, vystudoval produktový design na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, design studoval i v Německu a na Slovensku. Kromě své celohliníkové stohovatelné židle Edge bodoval v také několikrát v soutěži Red Dot. Navrhl design smartphonu Verzo nebo nový model kola Favorit.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma dopravním nehodám na 34. kilometru poblíž Dobříše je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a údajů na webu dopravní policie.

K nehodám došlo kolem 05:30. Na místě zasahují složky integrovaného dopravního systému. Řidiče policisté odklání z dálnice na sjezdu 41 u Dubence. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy