Praha - Počet zahraničních hostů, kteří se v Česku ubytovali prostřednictvím aplikace Airbnb, se loni meziročně zvýšil o 59 procent na 710 tisíc. Průměrná délka pobytu dosáhla tři dny. Počet nabídek ubytování byl letos v dubnu v Česku 15 900, z toho 11 500 v Praze. Na dotaz agentury ČTK to uvedla Airbnb, která přes web zprostředkovává soukromé ubytování.
V roce 2016 se přes Airbnb ubytovalo celosvětově více než 80 milionů hostů.
Průměrný roční výdělek hostitele dosahuje v Česku 2300 dolarů (53 tisíc korun), průměrný počet zarezervovaných nocí u hostitele během roku je 43.
Aplikaci využilo také více českých turistů při cestách do ciziny. Počet českých uživatelů Airbnb, kteří se v roce 2016 ubytovali v zahraničí, stoupl o 100 procent na 26 tisíc.
Lidem, kteří prostřednictvím aplikace nabízejí ubytování, je průměrně 37 let, mírně převažují ženy (51 procent). Zhruba 15 procent hostitelů je přes 50 let.
Rekordní zájem o Česko
Do Česka přijel loni rekordní počet 31,1 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 11,7 procenta více. V tuzemských hotelech, penzionech, kempech a soukromí se jich z toho ubytovalo 12,2 milionu. Dalších 16,2 milionu byli jednodenní návštěvníci a 2,6 milionu cizinců byli tranzitující návštěvníci, ukazují data CzechTourism.
Pro dvě třetiny zahraničních návštěvníků byla hlavním důvodem návštěvy Česka dovolená, dále pak obchodní cesta (16 procent) a návštěva příbuzných a známých (12 procent). Téměř polovina turistů (48 procent) navštívila ČR poprvé. Tři čtvrtiny turistů do ČR loni přijely individuálně, tedy bez využití služeb cestovní kanceláře, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.
Do Prahy zamířilo 74 procent všech zahraničních turistů. Na druhém a třetím místě se umístily kraje Jihomoravský (9 procent) a Karlovarský (6 procent). Zahraniční turista v ČR loni strávil v průměru necelých pět nocí a nejčastěji se ubytoval v hotelu či penzionu (72 procent).
Podíl zahraničních turistů, kteří využívají služby pro sdílení ubytování, roste především v posledních dvou letech. Kromě Airbnb působí na trhu další zprostředkovatelské aplikace, jako je HomeAway či Vacation Rentals.
Praha chce proto do budoucna zvážit, jakým způsobem by město mohlo získat ubytovací poplatek i z těchto turistů, či zda bude tento segment regulovat. Například v Berlíně, Mnichově, Hamburku či v Barceloně je povinná registrace pronajímaných bytů. V Paříži musejí pronajímatelé platit poplatky z cestovního ruchu. Ve Vídni mají zase ubytovací platformy povinnost oznamovat magistrátu registrované ubytovatele.
Celkový počet nabídek ubytování přes Airbnb byl na konci loňského roku tři miliony, a to v 65 tisíc městech a 191 zemích.