reklama
 
 

Zájem o ubytování v soukromí v Česku roste, přednost mu dala už čtvrtina turistů

13. 12. 2016 11:19
Počet turistů ubytovaných v soukromí či přes aplikace sdíleného ubytování, jako jsou Airbnb, HomeAway či Vacation Rentals, vzrostl v ČR za tři letošní čtvrtletí o 40 procent na 2,2 milionu. Do tuzemských hotelů, penzionů a kempů přijelo celkem 7,1 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 6,3 procenta více.

Praha – Počet turistů ubytovaných v soukromí či přes aplikace sdíleného ubytování, jako jsou Airbnb, HomeAway či Vacation Rentals, vzrostl v ČR za tři letošní čtvrtletí o 40 procent na 2,2 milionu. Vyplývá to z průzkumu, který si nechal zpracovat Institut turismu agentury CzechTourism.

Za devět měsíců přijelo do Česka celkem 9,3 milionu zahraničních turistů, což je o 12,6 procenta meziročně více.

Do tuzemských hotelů, penzionů a kempů přijelo celkem 7,1 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 6,3 procenta více. Podíl zahraničních turistů, kteří využívají placené ubytování v soukromí, roste v posledních dvou letech, což souvisí s rozvojem sdílené ekonomiky i zprostředkovatelských platforem, jako je právě Airbnb.

Rostoucí podíl placeného ubytování v soukromí je patrný hlavně u turistů z evropských zemí – Francie, Itálie či Velké Británie a poté z USA. Více než polovina z těch, kteří placené ubytování v soukromí využívají, přitom přijíždí do Česka poprvé. Individuální ubytování je zatím nejhojněji využíváno v Praze.

Za prvních devět měsíců roku vzrostly průměrné výdaje zahraničních turistů o 2,9 procenta na 2772 korun. Nejvíce turisté utrácí za dopravu (26 procent), ubytování (21 procent) a stravování (16 procent).

Segment sdíleného ubytování v ČR velmi rychle roste, podle Asociace hotelů a restaurací nyní představuje 25 procent celkového počtu přenocování. Podle asociace ale není patrný dopad tohoto typu podnikání na počet hostů v hotelech.

"To není konkurence pro hoteliéry. Dneska není vidět v oblasti ubytování, že by ubývalo hostů," uvedl v pondělí prezident asociace Václav Stárek. Ani hoteliéři nevolají po silné regulaci sdílených služeb, ale po jasném systému vymáhání a kontroly daní a poplatků.

V Česku se podle odhadů asi 30 procent bytů prodává na investici. Noví majitelé v nich nebydlí, ale hned je pronajímají. "Spatřuji v tom nebezpečí hlavně pro města a jejich obyvatele, kdy se může stát, že se lukrativní oblasti zcela vylidní a budou využívány jako turistické ubytování. Cena pronájmů pak prudce stoupá, což znemožňuje rezidentům pronajmout si byt k dlouhodobému bydlení, stejně tak roste cena těchto nemovitostí," dodal Stárek.

Tento problém podle asociace už řeší řada zahraničních metropolí. Například v Berlíně, Mnichově, Hamburku či v Barceloně je povinná registrace pronajímaných bytů. V Paříži musejí od letošního října platit pronajímatelé poplatky z cestovního ruchu. Ve Vídni mají ubytovací platformy povinnost oznamovat magistrátu registrované ubytovatele. Nejrazantněji proti krátkodobým pronájmům přes Airbnb vystoupilo město New York, kde službu zcela zakázali.

autor: ČTK | 13. 12. 2016 11:19

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama