Cizinci mají rekordní zájem o Prahu, potvrdili statistici. Nejezdí jen na památky, láká je i bezpečí

Olga Skalková Olga Skalková
31. 5. 2017 13:52
Zájem zahraničních turistů o Prahu roste i letos. Podle ČSÚ Praha v roce 2016 disponovala 42 081 hotelovými pokoji a navštívilo ji přes 6 milionů turistů. Celkový počet zahraničních hostů v hotelech, penzionech a kempech v celém Česku loni překonal hranici 9 milionů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Praha - Česká metropole zažívá boom turismu. Potvrzují to zveřejněné definitivní údaje Českého statistického úřadu za rok 2016. Podle nich do pražských hotelů, penzionů a kempů přijelo celkem 6 110 762 zahraničních turistů, což je nejvíc za posledních pět let. Srovnatelné údaje z předchozího období nejsou k dispozici, protože ČSÚ od roku 2011 uplatňuje novou metodiku.

Meziročně jde o nárůst o 6,9 procenta. Klíčovou roli podle hoteliérů sehrává to, že Praha je považovaná za bezpečnou destinaci. Je také snadno dostupná letecky nebo autem a i přes posílení koruny jsou celkové náklady zahraničních turistů na pobyt stále nižší než v západních metropolích.

Praha je suverénně nejnavštěvovanějším turistickým místem v České republice. Podle definitivních čísel ČSÚ do všech hotelů, penzionů a kempů v Česku loni přijelo 9 321 440 zahraničních turistů. To je o 7,1 procenta víc než v roce 2015.

Zahraniční klientela je pro pražské hotely klíčová. Loni cizinci tvořili zhruba 86 procent jejich hostů. Podle Prague City Tourism se zásadně nemění národnostní složení hotelových hostů. I v roce 2016 přijelo do Prahy nejvíce lidí z Německa, Spojených států amerických, Spojeného království a Itálie.

Dvouciferný procentní nárůst zaznamenal Prague City Tourism například u hostů z Jižní Koreje, Izraele, Slovenska, Polska a Nizozemska. Obdobně poslední roky zůstává stejná průměrná délka ubytování, která činí 2,4 dny.

Zájem zahraničních turistů o Prahu letos dál roste. V pražských hotelech, penzionech a kempech se prvním čtvrtletí ubytovalo 1 134 667 zahraničních turistů, meziročně o šest procent víc.

Podle ČSÚ Praha v roce 2016 disponovala 795 hromadnými ubytovacími zařízeními s 42 081 pokoji a 92 887 lůžky. Největší počet hotelů patří do kategorie tříhvězdičkových,celkem 218. Čtyřhvězdičkových hotelů je celkem 213 a pětihvězdičkových 45.

Obsazenost pražských hotelů je vysoká a v hlavní sezóně od jara do podzimu se v centru města pohybuje kolem 90 procent. K významnému otevírání nových hotelů nedochází. Oproti roku 2015 v Praze v kategorii jedna až pět hvězd přibylo 18 hotelů, převážně v nejvyšších kategorií.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Exploze plynové lahve v závodě na Teplicku vážně zranila pět lidí

Při výbuchu propanbutanové lahve v závodě v Košťanech na Teplicku bylo vážně zraněno pět lidí. Tři lidé utrpěli velmi vážná poranění a záchranáři je převezli do vinohradské nemocnice na popáleninové centrum. Pro jednoho člověka přiletěl vrtulník z Prahy, dalšího převáží vrtulník z Ústí a třetí jede sanitkou. Další dva zraněné vezly sanitky do ústeckého traumacentra, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Další výbuch podle hasičů nehrozí.

Událost se stala po 11. hodině v Hornické ulici. Evakuováni byli všichni pracovníci z haly, podle hasičů to bylo 17 lidí. Evakuace okolí podle hasičů není nutná. Mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová řekla, že na místo vyjeli kriminalisté.

Do firmy, která provádí revize propanbutanových lahví, přijelo několik desítek hasičů z šesti jednotek. "Vybuchl zbytkový propanbutan v servisované lahvi," řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Hasiči ochladili propanbutanové lahve uvnitř budovy. Plyn již nehoří. Nebezpečí dalšího výbuchu nehrozí, uvedli hasiči

Zdroj: ČTK
Další zprávy