Pracovali pro Kellnera, teď budují čtvrtého operátora. Nordic Telecom slibuje "severskou solidnost"

Jan Úšela Jan Úšela, Markéta Řeháková
Aktualizováno 15. 2. 2017 12:15
Mobilní operátor Air Telecom se přejmenoval na Nordic Telecom, aby se zbavil spojování se svou dluhovou minulostí. Operátor do roka spustí vlastní rychlou LTE síť, ta ale na běžných mobilech nepojede. Mobilní data budou zákazníci moci využít jen s pomocí speciální přenosné krabičky. Nordic Telecom zároveň vyvrací spekulace, podle nichž za ním stojí skupina PPF, vlastník konkurenčního O2.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha - Nejdřív to byl U:fon, pak Air Telecom a nově nese jméno Nordic Telecom. Řeč je o čtvrtém mobilním operátorovi v Česku - jak se mobilní poskytovatel již dlouhé roky sám označuje. Pod novým jménem, které prý odráží severskou solidnost, chce český operátor zatočit s vysokými mobilními cenami v tuzemsku a vyzvat na souboj lídry místního trhu v podobě T-Mobilu, O2 a Vodafonu.

"Do roka chceme mít spuštěnou vlastní rychlou LTE síť a přijdeme též s novými produkty. Již nyní přitom nabízíme neomezený mobilní internet v ceně pod 300 korun měsíčně, což nikdo jiný na trhu nemá," říká šéf Nordic Telecomu Libor Dočkálek. Podle něho je nynější přejmenování firmy především snahou, jak ji zbavit problematického spojování s bývalými vlastníky, kteří ji v minulosti přivedli do stamilionových dluhů.

Logo nového operátora
Logo nového operátora | Foto: Nordic Telecom

Nový majitelé firmu vlastní od června 2015, kdy ji převzali již bez dluhů. Problémy jí ale zatím dělá její mobilní technologie, která na běžných mobilech nefunguje, a operátor tak zatím nemá mnoho potenciálu k získávání nových klientů.

Internet jen s krabičkou

Ani chystané spuštění vlastní LTE sítě přitom neznamená, že bude společnost schopna sama nabízet internet a volání na běžných mobilech. K tomu jí prozatím bude muset stačit pronájem mobilních služeb od T-Mobilu, jehož síť nyní pro tyto účely využívá.

K tomu, aby mohli zákazníci Nordicu využít neomezených mobilních dat za ceníkových 298 korun měsíčně, se proto musí operátorovi předně upsat na dva roky. Navíc s sebou musí nosit speciální přenosnou krabičku (WiFi router), jejímž prostřednictvím se mobil k internetu připojí.

Nordic Telecom si svá nynější technická omezení uvědomuje. Proto se hodlá zúčastnit březnové mobilní aukce, v níž bude moci získat frekvence na nejmodernější 5G síť. Ta ovšem stále zatím hledá své využití, a i když ji operátor chce spustit už kolem roku 2019, bude ji moct použít spíše jen na poskytování mobilního internetu z domova.

"Kolem roku 2021 proto počítáme také s možností získat jiný typ frekvencí, na kterých už bude možno provozovat LTE i 5G síť na běžně dostupných mobilech. To by z nás konečně udělalo plnohodnotného čtvrtého operátora s celonárodním pokrytím," plánuje ředitel firmy Dočkálek.

Ten se přitom vedle technických úskalí musí vypořádat i s problematickými personálními vazbami své firmy na konkurenční O2 Petra Kellnera.

"Nejsme nijak spojeni s O2"

Sám šéf Nordicu Dočkálek v minulosti pro O2 pracoval na manažerském postu, stejnou historii za sebou má i Jan Čornej, investiční manažer mateřských Nordic Investors pro oblast IT a telekomunikací.

Nordic Investors jsou sice formálně kyperskou firmou, stojí za ní ovšem dvojice Čechů - Tomáš Votruba a Jan Petřík. A ti ještě jako právníci advokátní kanceláře BBH Kellnerově skupině PPF pomáhali s jeho převzetím O2 z rukou španělské Telefónicy.

"Naše firma na PPF a Petra Kellnera nijak napojena není. Naši vlastníci, kteří dříve působili jako právníci, v minulosti poskytovali služby i jiným českým miliardářům. Pomáhali třeba s odkupem Sazky do rukou KKCG Karla Komárka," uvádí ředitel Nordic Telecomu Dočkálek. Jenomže právě do Sazky v roce 2011 vedle KKCG vstoupilo i PPF, které o rok později Komárkovi svůj podíl prodalo.

Podle šéfů Nordicu přitom nevzbuzuje otázky ani jejich vlastní historické působení v konkurenčním O2, jež už čtyři roky Kellnerova PPF vlastní. Manažerů, kteří by se v Česku vyznali v oblasti telekomunikací, podle nich zkrátka tolik není, takže jde spíše o sled náhod. Oba v O2 pracovali ještě před jeho prodejem do rukou PPF a z firmy podle vlastních slov odcházeli kvůli rozporům s novým Kellnerovým vedením.

"Navíc je třeba dodat, že Nordic s O2 ani nespolupracuje. Mobilní síť si pronajímáme od T-Mobilu," dodává ředitel Dočkálek, podle něhož jeho firma s nynějším 120milionovým obratem do svého rozvoje investuje především z vlastních zdrojů.

"Tyto peníze si naši vlastníci v minulosti vydělali působením v advokacii, v níž se během 20 let praxe vypracovali mezi špičky oboru," dodává investiční manažer skupiny Čornej. Ten dodává, že cílem jeho firmy je v následujících letech zvýšit počet mobilních zákazníků z nynějších desítek tisíc na nižší statisíce.

Video:
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy