Praha - Vybavení domova si Češi cení nejčastěji na 300 000 korun, většinou ale jeho hodnotu podceňují. Na 95 procent Čechů se bojí ohně, nejčastěji je však poškodí voda. Často si také sami uškodí neaktuální pojistnou smlouvou a špatným odhadem vlastního majetku, vyplývá z dat poradenské společnosti Chytrý Honza.
Letních bouřek je letos více než obvykle. Roste tak pravděpodobnost, že kvůli škodám z větru a přívalu deště budou lidé muset volat pojišťovnu. Jejich operátoři v Česku řešili za první polovinu roku 24 000 živelních škod za celkem 1,2 miliardy korun. Proti loňsku je to dvojnásobek, přičemž v Česku je pojištěný pouze každý druhý byt a každý třetí dům. Skutečné škody tak budou výrazně vyšší.
Zatímco vysoké teploty lákají lidi ven, prázdné byty naopak táhnou zloděje dovnitř. Proti nezvané návštěvě je pojištěno 81 procent těch, kdo se pro podobnou smlouvu rozhodnou.
A pobyt u vody se nemusí vyplatit ani v případě, že sousedům třeba praskne hadice od pračky, a majitel tak nemůže následky havárie řešit okamžitě. Vytopení sousedem je nejčastější škoda, hlášená obyvateli pojištěných bytů.
Polovina lidí se bojí záplavy, zkratu každý třetí. Proti úderu blesku se smluvně chrání pětina lidí. Pojištění občanské odpovědnosti, kterému se lidově říká pojistka "na blbost", je podle pojišťoven stále ještě nedoceněný produkt.
Nejčastěji Češi podceňují cenu vlastního majetku. Vybavení domácnosti nejčastěji ohodnotí na 300 000 korun, pojistka pak vyjde asi na 900 korun ročně. Jenže podle statistik českých pojišťoven byla taková smlouva uzavřena před devíti a více lety. A za tu dobu se u řady lidí majetek rozmnoží, třeba o nový počítač nebo drahý šperk, nebo naopak ztratí hodnotu. To už ale stará smlouva často zohlednit nedokáže.
Navíc si lidé pletou pojištění nemovitosti, tedy samotné stavby, a vlastní domácnosti, tedy vybavení. Podle výkonného ředitele Chytrého Honzy Jiřího Patáka se vyplatí sjednat obě smlouvy najednou. Pojišťovny poskytují slevy při pojištění obou věcí současně. Kdo chce ušetřit ještě víc, sjedná si pojistku z domova přes počítač. "Pojišťovna šetří náklady, a proto ji může nabídnout levněji než na pobočce," dodal Paták.
Ceny pojistek se totiž mohou podle situace lišit i o několik tisíc korun ročně. Pro příklad pojistka na byt v Praze o rozloze 70 metrů čtverečních vyjde při pojištění nemovitosti i domácnosti zájemce v průměru na 3100 korun ročně. Podle pojistné částky a zvolených připojištění to ale může být v rozpětí od 1250 korun do 7500 korun. U domu ve středních Čechách o rozloze 180 metrů čtverečních je průměr 4500 korun.
Vyplatí se taky pečlivě prostudovat podmínky smlouvy. Pojištění se třeba obvykle vztahuje jen na předměty přímo v domě nebo bytě. Pokud je člověk z domácnosti odnese, ochrana zaniká. A například ukradené kolo z kočárkárny pojistka taky většinou nezahrnuje, neboť na místo, kde bylo uložené, má přístup více lidí.