Češi se aktivizují zdola, s vládnutím je to horší, říká v podcastu sociální ekoložka

David Klimeš Ekonomika David Klimeš, Ekonomika
7. 8. 2022 11:21
Dle Indexu prosperity se stav českého životního prostředí v evropském srovnání umístil na nelichotivé 23. příčce. To znamená, že celkem 22 evropských zemí je v tomto žebříčku před námi a jen čtyři za námi. Co se za tímto souhrnným číslem skrývá? Kde by Česko mohlo a mělo přidat? I na to Davidu Klimešovi v podcastu Prospero odpovídala zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky Soňa Jonášová.
Video: PROSPERO

Horší umístění stavu českého životního prostředí v porovnání s dalšími evropskými zeměmi není podle Jonášové úplným překvapením. "V posledních letech sleduji takový nestrategický přístup v péči o životní prostředí," potvrzuje v podcastu expertka.

"V těch konkrétních oblastech, které se v indexu otevírají, si myslím, že to upozorňuje na velmi palčivé a zároveň velmi konkrétní problémy," podotýká.

"Nestrategie", kterou zmiňuje Jonášová, vzniká jednak snahou neupozorňovat na některé palčivé problémy. Za příklad dává třeba odpadové hospodářství. Některá témata pak zmizela z veřejné sféry, protože o nich politici prohlásili, že nejsou důležitá, což je případ Green Dealu.

Jonášová dále v podcastu Prospero podotýká, že Češi jsou dobří v iniciativách "odspodu nahoru", to se týká například různých byznysových a občanských platforem. Opačně - tedy ze strany státu k občanům, už to ale funguje hůře.

"Kdybychom od vlády slyšeli, že tématem tohoto roku je voda a příště lesy a příště zemědělství, tak je lépe strukturovat ten přístup než nedělat vůbec nic," říká s tím, že je patrné, že Česku chybí koncepce. Jonášová uznává, že agenda životního prostředí je široká a je těžké se v ní zorientovat, není to ale podle ní důvod odsunout ji na vedlejší kolej. 

Podcasty Prospero jsou součástí projektu Index prosperity, který je společným  výzkumem analytického týmu České spořitelny a datového portálu Evropa v datech. Mapuje postoje veřejnosti a dostupná data z mnoha oblastí života: od postoje k dobrovolnictví a dobročinnosti po dopravní infrastrukturu, efektivitu vládnutí či svobodu médií, vnímání korupce či pocit štěstí. Výsledky žebříčků zveřejňuje pravidelně online deník Aktuálně.cz. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy