Firma uvedla, že díky mobilním úpravnám mohou uživatelé vodu odebírat i z povrchových zdrojů, jakými jsou požární nádrž nebo potok. Nedostatek pitné vody vlivem extrémního sucha mohou tímto způsobem řešit i veřejné instituce, firmy a jednotlivci.
"Minimálně posledních pět let čerpáme podzemní vody, které se nedoplňují," uvedl generální ředitel Wero Energy Jaroslav Ďuriš. Voda ve studních je podle Ďuriše z 80 až 85 procent kontaminovaná. Mobilní úpravny vody podle něj dokážou odstranit mechanické i organické nečistoty, železo, pesticidy, bakterie, upraví chuť, barvu, pachy a pH.
"Když dojde někde v výpadku, je možné to tam přivést, umístit ke stávajícímu zdroji vody a okamžitě začít vyrábět kvalitní pitnou vodu a dávkovat ji třeba do sítě," dodal. Kontejnerové úpravny vyrobí 5000 litrů pitné vody za hodinu, pořizovací náklady jsou 2,5 milionu korun bez DPH.
Mobilní úpravnu vody využívá například Opava, která z povrchového zdroje zásobuje místní koupaliště. Zdroj pitné vody si tímto způsobem zajistily i obce Vrchy, Rajnochovice nebo Dolní Kounice.
Česko po loňském suchém roku čelí mimořádnému suchu i letos. Podle srpnové zprávy Českého hydrometeorologického ústavu se půdní sucho rozšířilo na 75 procent území ČR. Podzemní vody nadále zůstávají ze dvou třetin ve stavu mimořádného sucha.