Personální zemětřesení na ministerstvu financí pokračuje

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
1. 4. 2014 11:48
Ministr financí Andrej Babiš odvolal náměstkyni pro mezinárodní vztahy Evu Anderovou a náměstka pro finanční trh Radka Urbana. Skončili také ředitelé několika odborů.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr financí Andrej Babiš odvolal k dnešnímu dni náměstkyni pro mezinárodní vztahy Evu Anderovou a náměstka pro finanční trh Radka Urbana. Skončili také ředitelé několika odborů. Podle mluvčího ministerstva financí Radka Ležatky mají změny zvýšit efektivitu řízení resortu a zlepšit práci úřadu.

Podle Babiše náměstci na ministerstvu skončili proto, že premiér Bohuslav Sobotka nominoval svého náměstka Martina Prose.

"Nutno říci, že ty odbory byly v minulosti rozděleny uměle také z politických důvodů," uvedl Babiš. "Nemělo logiku, že to bylo zvlášť, protože je to zahraniční agenda, agenda bank, Evropské unie, takže má logiku, že je to spolu," dodal.

Babiše prý mrzí, že Urban již není náměstkem. Na ministerstvu ale zůstává, protože s ním Pros počítá jako se svým zástupcem. Pros se také podle ministra financí musí domluvit s Anderovou, jestli s ní bude dále spolupracovat. On sám do toho prý nezasahuje.

K 1. dubnu Babiš odvolal také ředitele odboru Řízení a provoz ICT resortu Luďka Novotného, ředitele odboru Účetnictví a audit Petra Plesnivého a ředitele odboru Bezpečnost a krizové řízení Radomíra Kopa. Na ministerstvu financí skončil také ředitel odboru Hospodaření s majetkem státu Igor Fojtík.

Sekce Finanční trh je tedy nově sloučena se sekcí Mezinárodní vztahy a povede ji právník Martin Pros. Agenda strategických společností a investičních pobídek byla převedena přímo pod ministra Babiše. Odbor Kabinet ministra byl zrušen a místo něj vzniklo samostatné oddělení, které spadá do sekce Kabinet a řízení úřadu.

Už v únoru se novými náměstky na ministerstvu financí stali Lukáš Wagenknecht pro finance, audit a provoz, Simona Hornochová pro daně a Ondřej Závodský pro dohled nad loteriemi a hospodaření s majetkem státu.

Jak v neděli uvedl online deník Aktuálně.cz, ve funkci skončil i  generální ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk. Vedením úřadu bude do doby, než bude vybrán nový generální ředitel, pověřen náměstek Závodský.

Již dříve Babiš odvolal také například Richarda Bulíčka, šéfa Státní tiskárny cenin. Babišovi vadily věcné dary, které tiskárna pod jeho vedením rozdávala.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covidu-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy