Babiš se ve svých novinách omluvil za výroky o serveru Echo

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 27. 3. 2014 10:10
Vydavatel Dalibor Balšínek ale považuje omluvu jen za další urážku.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se prostřednictvím svého deníku Mladá fronta Dnes omluvil za výroky na pondělní vládní tiskové konferenci, kde kritizoval práci internetového serveru Echo24.

V omluvě uvedl, že nikdy neměl a nemá v úmyslu nikoho umlčovat. Babišova pondělní slova vyzněla tak, že investor serveru, bývalý ředitel Patria Finance Jan Klenor, by se mohl stát cílem finanční kontroly. Vydavatel Dalibor Balšínek ale považuje omluvu jen za další urážku.

"Vzhledem k tomu, jakou pozici zastávám, mohl si někdo můj výrok interpretovat tak, že jako ministr financí hodlám prověřovat financování zpravodajského serveru, což jsem samozřejmě nikdy neměl a nemám v úmyslu," napsal Babiš v omluvě, o které čtvrteční MF Dnes informovala na titulní straně, a uvnitř deníku otiskla celý její text.

"Jen mám, ostatně jako mnoho dalších lidí, pochybnosti o tom, kdo zmíněný projekt ve skutečnosti financuje. Vzhledem k tomu, že jsem byl tři roky hlavním sponzorem serveru Česká pozice, dobře vím, kolik stojí rozjezd a provoz takového projektu," pokračoval ministr.

"Je to jako obvykle, že omluva je pouze další urážkou," komentoval vyjádření Babiše vydavatel a šéfredaktor serveru Echo24 Balšínek.

Politik nemá říkat, co si myslí

Balšínek zopakoval, že 95 procent společnosti vydávající Echo24 vlastní on sám, zbývající pětiprocentní podíl patří obchodní ředitelce Petře Feřtové. "Pan Klenor je naším věřitelem, peníze nám půjčil," uvedl Balšínek. Podrobnosti, tedy výši půjčky a její podmínky, ale nechtěl komentovat.

"Omlouvám se všem, kterých se má pondělní slova dotkla," uvedl Babiš. Doplnil, že má stále problém ztotožnit se s rolí politika a člena vlády. "Před volbami jsem byl svobodný člověk a říkal jsem, co jsem si myslel. Teď už to údajně nemohu dělat, protože politik má prý říkat něco jiného, než si myslí," dodal.

Svými pondělními slovy se chtěl hlavně zastat ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, podotkl.

Válková, kterou ANO do vlády nominovalo, v rozhovoru pro Echo24 uvedla, že se Čechům za nacistické okupace "zas tolik nedělo". Až v pozdějším tiskovém prohlášení upřesnila, že to mínila jako porovnání s Polskem či Sovětským svazem. Zdůraznila také, že dění v protektorátu považuje za naprosto neomluvitelné.

Pro Kalouska s Romanem

Babiš v pondělí označil Echo24 za "skupinu takzvaných novinářů, kteří vytunelovali Lidové noviny a fandili ODS". Uvedl, že podle jeho informací byla slova Válkové vytržena z kontextu a že podle ministryně byl její rozhovor pro server veden tendenčně s cílem, aby ji poškodil.

"Byla to provokace a děláte to pro (místopředsedu TOP 09 Miroslava) Kalouska s (bývalým šéfem ČEZ Martinem) Romanem," osočil vicepremiér zástupce Echo24 na vládní tiskové konferenci. Balšínek v reakci na webu uvedl, že spojení s Romanem je zcela nepravdivé.

Nad původním výrokem Válkové o situaci Čechů v době protektorátu vyjádřili pobouření zástupci TOP 09 a ODS a šéf občanských demokratů Petr Fiala ministryni vyzval, aby zvážila své setrvání ve funkci. Někteří vládní kolegové se ale Válkové zastali a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že vláda ani nikdo z ministrů nezpochybňuje události během protektorátu a nacistické okupace.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy