Babiš sahá na zisky ČEZ. Akcionářům chce vyplatit vše

Nikita Poljakov, Zuzana Kubátová
24. 3. 2014 7:39
Ministr financí navrhuje, aby energetická skupina tentokrát vyplatila na dividendách celý loňský zisk.
Foto: Reuters

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se rozhodl sáhnout na zisky nejbohatší státem ovládané firmy.

Chce, aby skupina ČEZ, ve které drží stát sedmdesátiprocentní podíl prostřednictvím ministerstva financí, vyplatila celý loňský zisk akcionářům.

Stát by si tak na dividendách mohl letos přijít na téměř 25 miliard korun, o deset miliard víc než v loňském roce.

Jde o dramatickou změnu dividendové politiky firmy. Dosud si ČEZ 40 až 45 procent zisku ponechával.

Snaha získat větší podíl ze zisku ČEZ je dalším z Babišových kroků, jak stáhnout peníze do rozpočtu ze všech možných zdrojů.

"Budu chtít, aby ČEZ vyplatil dividendu z celého loňského zisku, ne aby na ni dal obvyklých 50 až 60 procent zisku jako v předchozích letech," potvrdil Babiš Hospodářským novinám.

„O dividendách rozhodují akcionáři, my to nemůžeme komentovat," řekl mluvčí skupiny Ladislav Kříž.

Největší dividenda v historii

Zatímco loni vyplatil ČEZ na akcii čtyřicet korun, nyní by si akcionáři přišli na 65 korun - nejvíc v celých dějinách společnosti. A to v situaci, kdy české energetické jedničce klesl meziročně zisk o víc než dvanáct procent na 35,2 miliardy korun kvůli nízké ceně silové elektřiny na středoevropském trhu.

Energetická skupina navíc odhaduje, že její čistý zisk letos poklesne o další pětinu. Pokud by Babiš prosazoval tuto politiku i v dalších letech, musel by se ČEZ v případě dostavby Temelína více zadlužit.

Další z alternativ je, že by se na dostavbě podílel stát nebo by se celý projekt o řadu let odložil.

Nejhojnější období z hlediska dividend zažívala státní kasa v letech 2009 a 2010, v dobách největších zisků skupiny ČEZ. Tehdy do ní přitékalo téměř dvacet miliard korun. ČEZ je na tom, co se týče hotovosti, dobře. Na účtech firmy v současnosti leží přes 25 miliard korun. A to navzdory loňskému snížení zadlužení o tři procenta na 157 miliard korun.

Investice výrazněji nepomohly

"Musíme se na tom dohodnout v koalici, ale osobně nevidím důvod, proč by dividenda měla být nižší. Společnost argumentovala vždy tím, že zbytek zisku potřebuje na investice. Ale nevidím, že by ty investice minulých let nějak výrazně zvyšovaly hodnotu ČEZ a firmě se její investiční politika vyplácela," říká Babiš.

Pokud takové rozhodnutí projde na letošní valné hromadě, měly by akcie ČEZ dividendový výnos dvanáct procent, což je přibližně třikrát více, než nabízejí akcie konkurenčních energetik v regionu. Rozhodnutí by zároveň podle analytiků znamenalo růst ceny akcií firmy na pražské burze o desítky korun. V pátek se obchodovaly za 541 korun.

Zvýšení poměru vyplacených dividend k čistému zisku připustil na tiskové konferenci před necelým měsícem i finanční ředitel skupiny Martin Novák: "Bude záležet na valné hromadě. My ještě návrh na vyšší dividendy nemáme. Z hlediska hotovosti by tam nějaký prostor na zvýšení být mohl."

 

Právě se děje

před 37 minutami

Corona Cup vyhráli chomutovští plavci Kubová a Franta

Simona Kubová a Tomáš Franta vyhráli plavecký mítink Corona Cup. V neobvyklém formátu si v pražském bazénu v Podolí vyzkoušeli všechny plavecké způsoby a měli nejvyšší součet bodů z devíti disciplín. Nejlepší česká plavkyně loňského roku Kubová zvítězila o 143 bodů před Kristýnou Horskou, chomutovský oddílový kolega vítězky Franta za sebou nechal druhého Filipa Chrápavého o 182 bodů.

Favoritka Kubová v sobotu jednoznačně opanovala obě znakařské tratě, další prvenství přidala na kraulové padesátce. Horská dnes sice vyhrála dva závody a rychlejší než Kubová byla i na 50 metrů motýlek, ale více než dvousetbodovou ztrátu stáhnout nedokázala.

Znakař Franta vedl po šesti disciplínách prvního dne před brněnským prsařem Chrápavým o 88 bodů, dnes si rozhodující náskok zajistil na motýlkářské padesátce. Chrápavý nakonec uhájil druhé místo o pouhých devět bodů před juniorským mistrem světa Janem Čejkou.

Aktualizováno před 1 hodinou

Policisté zadrželi muže, který měl v Kutné Hoře pobodat svou partnerku a matku. Jedna žena útok nepřežila

Kriminalisté dopadli osmadvacetiletého muže, který podle nich v sobotu večer v Kutné Hoře pobodal svou třiatřicetiletou partnerku a její matku. Partnerka skončila v nemocnici, třiašedesátiletá matka útok nepřežila. Podezřelý po činu utekl, policisté po něm pátrali. V neděli dopoledne ho zadrželi nedaleko Kutné Hory, řekla policejní mluvčí Markéta Johnová.

"Muž byl vypátrán před 11:00 policisty nedaleko Kutné Hory. Byl zadržen a převezen na služebnu k provedení všech úkonů," uvedla Johnová. Podezřelému podle ní hrozí až 20 let nebo až výjimečný trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy