Mimořádná zpráva

Babiš sahá na zisky ČEZ. Akcionářům chce vyplatit vše

Nikita Poljakov, Zuzana Kubátová
24. 3. 2014 7:39
Ministr financí navrhuje, aby energetická skupina tentokrát vyplatila na dividendách celý loňský zisk.
Foto: Reuters

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se rozhodl sáhnout na zisky nejbohatší státem ovládané firmy.

Chce, aby skupina ČEZ, ve které drží stát sedmdesátiprocentní podíl prostřednictvím ministerstva financí, vyplatila celý loňský zisk akcionářům.

Stát by si tak na dividendách mohl letos přijít na téměř 25 miliard korun, o deset miliard víc než v loňském roce.

Jde o dramatickou změnu dividendové politiky firmy. Dosud si ČEZ 40 až 45 procent zisku ponechával.

Snaha získat větší podíl ze zisku ČEZ je dalším z Babišových kroků, jak stáhnout peníze do rozpočtu ze všech možných zdrojů.

"Budu chtít, aby ČEZ vyplatil dividendu z celého loňského zisku, ne aby na ni dal obvyklých 50 až 60 procent zisku jako v předchozích letech," potvrdil Babiš Hospodářským novinám.

„O dividendách rozhodují akcionáři, my to nemůžeme komentovat," řekl mluvčí skupiny Ladislav Kříž.

Největší dividenda v historii

Zatímco loni vyplatil ČEZ na akcii čtyřicet korun, nyní by si akcionáři přišli na 65 korun - nejvíc v celých dějinách společnosti. A to v situaci, kdy české energetické jedničce klesl meziročně zisk o víc než dvanáct procent na 35,2 miliardy korun kvůli nízké ceně silové elektřiny na středoevropském trhu.

Energetická skupina navíc odhaduje, že její čistý zisk letos poklesne o další pětinu. Pokud by Babiš prosazoval tuto politiku i v dalších letech, musel by se ČEZ v případě dostavby Temelína více zadlužit.

Další z alternativ je, že by se na dostavbě podílel stát nebo by se celý projekt o řadu let odložil.

Nejhojnější období z hlediska dividend zažívala státní kasa v letech 2009 a 2010, v dobách největších zisků skupiny ČEZ. Tehdy do ní přitékalo téměř dvacet miliard korun. ČEZ je na tom, co se týče hotovosti, dobře. Na účtech firmy v současnosti leží přes 25 miliard korun. A to navzdory loňskému snížení zadlužení o tři procenta na 157 miliard korun.

Investice výrazněji nepomohly

"Musíme se na tom dohodnout v koalici, ale osobně nevidím důvod, proč by dividenda měla být nižší. Společnost argumentovala vždy tím, že zbytek zisku potřebuje na investice. Ale nevidím, že by ty investice minulých let nějak výrazně zvyšovaly hodnotu ČEZ a firmě se její investiční politika vyplácela," říká Babiš.

Pokud takové rozhodnutí projde na letošní valné hromadě, měly by akcie ČEZ dividendový výnos dvanáct procent, což je přibližně třikrát více, než nabízejí akcie konkurenčních energetik v regionu. Rozhodnutí by zároveň podle analytiků znamenalo růst ceny akcií firmy na pražské burze o desítky korun. V pátek se obchodovaly za 541 korun.

Zvýšení poměru vyplacených dividend k čistému zisku připustil na tiskové konferenci před necelým měsícem i finanční ředitel skupiny Martin Novák: "Bude záležet na valné hromadě. My ještě návrh na vyšší dividendy nemáme. Z hlediska hotovosti by tam nějaký prostor na zvýšení být mohl."

 

Právě se děje

před 51 minutami

Česká ekonomika podle prvního odhadu ve 2. čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 0,6 procenta. Vyplynulo to z prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ), který ho zveřejnil na svém webu. Meziroční nárůst hrubého domácího produktu (HDP) tak překonal předchozí zatím největší meziroční růst ekonomiky z druhého čtvrtletí 2006, kdy činil 7,5 procenta. K nárůstu přispělo uvolnění restrikcí proti koronaviru, které výrazně zasáhly ekonomiku v loňském roce, a zejména pak zahraniční poptávka a zvýšená spotřeba domácností.

"Rozvolňování protiepidemických opatření umožnilo domácnostem částečně realizovat odloženou spotřebu. Zvýšily se i výdaje domácností za služby," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Meziroční nárůst ekonomiky je mírnější, než očekávali analytici. Ti v odhadech předpokládali, že ekonomika ve sledovaném čtvrtletí stoupla o zhruba o devět procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vláda schválila pomoc afghánským tlumočníkům

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. O přijetí návrhu informovalo ministerstvo obrany.

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference. Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

"Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země," vysvětlil ministr Metnar. Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy