Peníze na odklon od uhlí si rozdělí jen ČEZ a energetičtí magnáti, varuje komora

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2020 12:01
Převážnou většinu z 150 až 200 miliard korun z Modernizačního fondu (MdF) získají hlavně polostátní ČEZ, EPH podnikatele Daniela Křetínského, Sev.en podnikatele Pavla Tykače a další velké elektrárenské a teplárenské společnosti. Uvedli to zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie na základě podkladů ministerstva životního prostředí (MŽP). Záměr komora kritizuje a považuje ho za nepřístupný.
Solární panely - Ilustrační foto.
Solární panely - Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

V sektoru obnovitelných zdrojů energie (OZE) panují podle komory obavy, že velké firmy použijí štědré státní dotace a budou za ně stavět předražené velké fotovoltaické elektrárny a velká akumulační úložiště. Na takovéto nastavení by doplatili všichni ostatní zájemci o obnovitelné zdroje - občané, živnostníci, malé a střední firmy či obce, tvrdí zástupci Komory OZE.

"Nechceme z toho vyřazovat velké energetické společnosti, je správně, že se přeorientovávají na obnovitelné zdroje energie. Ale je z našeho pohledu nepřijatelné, aby měly přednost, aby nějaká veliká část těch peněz byla určena specificky pouze pro ně," řekl někdejší ministr životního prostředí a poradce Komory OZE Martin Bursík.

Modernizační fond má cílit na snížení emisí a podporu obnovitelných zdrojů energie. Fond stanovila loni přijatá novela o podmínkách obchodování s emisními povolenkami. MŽP na konci července uvedlo, že první výzvy fondu by měly být vyhlášeny na začátku příštího roku. V další dekádě do fondu z prodeje emisních povolenek půjde, podle jejich ceny, asi 120 miliard korun, dodalo.

Podle Komory OZE však musí model přidělování investiční podpory splňovat tři základní principy - princip otevřenosti všem okruhům příjemců, to aby stát preferoval lokální výrobu z OZE a v případě fotovoltaiky instalace na budovách a okolí před výstavbou ve volné krajině a princip dotační transparentnosti.

"Kompetenci a odpovědnost nastavit dotace nediskriminačně pro všechny a obhájit tím decentralizaci a demokratizaci energetiky má ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), v tomto má naši plnou podporu," řekl dnes předseda Komory OZE Štěpán Chalupa. Ministerstvo podle něj při přípravě fondu s dotčenými organizacemi komunikuje, což označil za pozitivní. Uvedl, že Modernizační fond bude v oblasti obnovitelných zdrojů hlavním nástrojem budoucího rozvoje, v programu RES+, který bude jedním z programů MdF pro ně má být k dispozici 60 až 80 miliard korun.

Hospodářské noviny nedávno uvedly, že pomocí velkých firem chce Česko transformovat také uhelné regiony, a to penězi z takzvaného Fondu spravedlivé transformace (FST). V tomto dalším novém evropském fondu má být pro Česko k dispozici asi 42 miliard korun. Euractiv uvedl, že EU podporu velkých firem nevylučuje, klade ale důraz na rozvoj malých a středních podniků.

Ministerstvo pro místní rozvoj, které má FST na starosti, sdělilo, že fond podporuje záměrně co nejpestřejší síť žadatelů a aktivit. "Zásadní změny v regionu lze vždy realizovat jen přes změnu hlavních hráčů na trhu, a podkládat tomu politické důvody je nepochopení zásad evropského financování," podotklo však.

 

Právě se děje

Další zprávy