Praha – Do výběrového řízení na zajištění účtenkové loterie se přihlásila pouze společnost Sazka. Informoval o tom server Euro.cz. Ministerstvo financí chce spustit účtenkovou loterii v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb v polovině roku. Lhůta pro podání přihlášky do tendru vypršela v úterý.
"Do otevřeného výběrového řízení na účtenkovou loterii se přihlásil jeden subjekt. Ministerstvo financí bude postupovat v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a výběrové řízení hodlá uzavřít, co nejdříve to bude možné," řekl serveru mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Podle něj bude tendr pokračovat dál i s jedním uchazečem, protože splnil zadávací podmínky pro veřejnou soutěž.
Přihlášku do tendru pak serveru potvrdil mluvčí společnosti Sazka Václav Friedmann. Uvedl, že firma podala přihlášku do tendru v konsorciu s dvěma menšími subdodavateli.
Účast v tendru zvažovaly také největší sázkové kanceláře v zemi, do soutěže ale nešly. "Dosavadní zkušenosti z jiných zemí se nám nezdají příliš povzbudivé, zájem lidí o účtenkové loterie v čase neroste, spíš klesá. Zamýšlené spuštění účtenkové loterie navíc přichází v nevhodnou dobu," říká například mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava s tím, že sázkové kanceláře momentálně řeší pravidla, která přinesly nové zákony o hazardu a praní špinavých peněz.
Ministerstvo financí plánuje v loterii ročně rozdělit výhry až za 65 milionů korun. Hodnota prvních pěti výher bude v rozmezí od 100 000 korun do jednoho milionu korun včetně věcné výhry automobilu. Loterie má podle úřadu zákazníky motivovat k přebírání účtenek a tím zvýšit efektivitu systému evidence tržeb a podpořit řádný výběr daní. "Dobře zvládnout všechny náročné procesy s tím spojené a paralelně ještě pracovat na přípravě účtenkové loterie je v podstatě vyloučené," dodává Hadrava.
Účtenkovou loterii zavedly dříve například Chorvatsko, Slovensko nebo Slovinsko. Cílem je motivovat zákazníky, aby si brali od podnikatelů pokladní doklad. Hlavní odměnou v těchto zemích byla většinou peněžitá výhra, možné je získat i věcné ceny.
Elektronická evidence tržeb začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset od března letošního roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání.