Nový Big Mac index: Koruna je podhodnocená, ukazuje

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
8. 8. 2015 21:50
Časopis The Economist vydal aktualizovanou verzi žebříčku. Nejlevnější Big Mac je ve Venezuele, nejdražší ve Švýcarsku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Nejlevnější Big Mac se nyní prodává ve Venezuele, na Ukrajině a v Indii. Naopak nejdražší je tento hamburger fastfoodového řetěžce McDonald's ve Švýcarsku, Norsku a Švédsku. Vyplývá to z aktualizované verze takzvaného Big Mac indexu, který časopis The Economist publikuje již od roku 1986.

Žebříček vychází z teorie parity kupní síly, podle níž by identické výrobky měly po přepočtu měnovým kurzem v různých státech stát stejně. Autoři ovšem upozorňují, že ukazatel není přesným indikátorem pohybu měn. Cena hamburgeru závisí také na místních podmínkách, mzdách a nákladech, které bývají v chudších zemích nižší.

Ceny hamburgeru Big Mac ve vybraných zemích:

Země Cena (červenec 2015)
Švýcarsko 6,82 USD
Norsko 5,65 USD
Švédsko 5,13 USD
USA 4,79 USD
Eurozóna 4,05 USD
Německo 3,93 USD
Řecko 3,34 USD
Maďarsko 3,18 USD
Česká republika 2,83 USD
Čína 2,74 USD
Polsko 2,54 USD
Rusko 1,88 USD
Indie 1,83 USD
Ukrajina 1,55 USD
Venezuela 0,67 USD

Zatímco Češi si na Big Macu mohou pochutnat jen za 2,83 dolaru (70 korun), tedy po přepočtu za podobnou cenu jako ve Vietnamu (2,75 dolaru), Číně (2,74 dolaru) či Litvě (2,84 dolaru), v USA stojí 4,79 dolaru. 

Z porovnání cen vyplývá, že česká koruna je vůči americkému dolaru podhodnocena o více než 40 procent, což je asi o 13 procent více než loni. Místo aktuálního kurzu 24,7 koruny bychom v ideálním případě měli za dolar zaplatit o deset korun méně, tedy jen 14,61 koruny, uvádí The Economist.

V eurozóně stojí Big Mac v průměru 4,05 dolaru, euro je vůči dolaru podhodnocené o 15,4 procenta. Jeden dolar lze totiž pořídit za 0,9 eura, zatímco skutečný kurz by měl činit 0,77 eura za dolar.

Nejvíce je ovšem podhodnocena měna ve Venezuele, a to o 86 procent. Zatímco zde letos hamburger stojí v přepočtu pouhých 67 centů (přestože ještě loni se řadil s cenou 6,82 dolaru mezi nejdražší země), v místní měně je podle The Economist k dostání za 132 bolívarů.

O skoro 67 procent je pak podhodnocena měna na Ukrajině a o téměř 61 procent v Rusku, kde se dolar prodává za 56,82 rublu, přičemž by měl stát 22,34 rublu.

Naopak nejvýrazněji nadhodnocen je švýcarský frank, a to 42,2 procenta. Aktuálně zde dolar stojí 0,95 franku, přičemž ideální kurz by měl činit 1,36 franku za dolar. Nadhodnocena vůči dolaru je také norská koruna, a to o 17,9 procenta.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy