Nové bezúročné půjčky na zateplování. Stát uvolní na bytové domy zatím 600 milionů

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
2. 3. 2020 11:46
Bytové domy v Česku s výjimkou Prahy mohou od pondělí žádat o peníze z nového programu Zateplování, který je určen na energetickou modernizaci. K dispozici je v první fázi 600 milionů korun, poskytované úvěry jsou bezúročné.
Foto: Murom a.s.

Informovala o tom ředitelka Státního fondu rozvoje bydlení Hana Pejpalová. "Předpokládám, že typickým zájemcem budou Společenství vlastníků jednotek - SVJ," řekla Pejpalová. Náměstek ministryně pro místní rozvoj Zdeněk Semorád doplnil, že jde o nový program, který má navázat na dřívější dotace pro zateplování.

"Už se uskutečnily tři výzvy na dotační část, rozdělili jsme už více než čtyři miliardy korun mezi 2000 projektů, další čtyři miliardy máme k dispozici na dotace do roku 2023," uvedl.

V rámci nového programu jsou připraveny na úvěry další až dvě miliardy korun. "Nejde jen o zateplení vnější obálky a výměnu oken. Je možná například i výměna hlavního zdroje tepla nebo pořízení a instalace solárních a termických kolektorů, solárních soustav, centrální vytápění," uvedla Pejpalová.

"Byť máme na první pohled pocit, že skoro všechny bytové domy jsou zateplené, tak nemají tato doplňková zařízení, které jim umožní ušetřit další energii," dodala.

Peníze jsou vyčleněny z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), proto je nelze využít pro Prahu. Program je určen pro vlastníky nebo spoluvlastníky bytových domů nebo nemovitostí, maximální výše úvěru je 90 milionů korun, nejméně si lze půjčit 500 000 korun. Nejdelší doba splatnosti úvěru je stanovena na 20 let. Podání žádostí není časově omezeno, investiční akce ale musí být dokončena do konce roku 2023.

Na zateplení je možné využít i kombinaci úvěru a dotace, kterou poskytuje ministerstvo pro místní rozvoj v rámci výzvy IROP. Podmínkou pro poskytnutí úvěru je dosažení nejméně pětinové úspory spotřeby energie oproti stavu před modernizací. Žádost o úvěr je třeba podat ještě před zahájením stavebních prací.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy