Nová aplikace ukáže, kde je kvalitní a chráněná půda. Má pomoci lidem i developerům

ČTK ČTK
6. 10. 2016 13:05
Díky novince by se mohl lépe orientovat i stát při výběru míst, kde bude zřizovat například nové průmyslové zóny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: http://ochranazpf.vumop.cz/?core=app

Praha – Novou webovou aplikaci, která ukazuje kvalitu půdy i její ochranu a další omezení pro výstavbu, dnes představilo ministerstvo zemědělství. Při plánování staveb by mohla pomoci lidem i developerům a podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by se podle ní mohl orientovat i stát při výběru míst, kde bude zřizovat například nové průmyslové zóny.

V aplikaci, kterou vyvinul Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy (VÚMOP), jsou sdružená data od katastrálních úřadů, obcí s rozšířenou působností i například údaje o zaměstnanosti v regionech. Zájemci si můžou volbou vhodných filtrů vybrat, zda chtějí na mapě republiky označit zastavěná území, vzdálenost potenciálních stavebních parcel od dopravní infrastruktury, nebo oblasti, které leží v záplavovém území. Dají se v ní najít také přírodně chráněná území. Minimální vyhledávací velikost je deset hektarů.

Podle ministra Jurečky by se mohlo aplikací řídit ministerstvo průmyslu a obchodu, které navrhlo, že by se měla vytvořit průmyslová zóna u Veselí nad Lužnicí. Oblast, kde by měla vzniknout, je podle Jurečky naprosto nepřijatelná kvůli vysoké kvalitě půdy. Místo toho dnes v aplikaci ukázal blízká místa, kde je půda méně bonitní. Jurečka doufá, že na změnu místa ministerstvo průmyslu kývne. S aplikací chce seznámit také premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD).

Každoročně podle náměstka VÚMOP Ivana Novotného ubývá nejkvalitnější černozemě a hnědozemě, buď kvůli degradaci půdy, nebo zastavění. Podle ekologických organizací od 60. let minulého století zmizela v Česku zemědělská půda o výměře 290 000 hektarů.

Půda je navíc vedle zastavování sužována vodní erozí. Podle údajů ministerstva zemědělství je takto ohroženo až 60 procent zemědělské půdy a v ohrožených až nejohroženějších kategoriích je přibližně 35 procent území. V ČR je zemědělská půda na 54 procentech výměry země.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy