Ze stavebních pozemků obří komerční zóny u Prahy je opět pole. Je to šikana, zlobí se developer

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 6. 2016 5:30
Ministerstvo životního prostředí zrušilo developerské firmě Domo Development souhlas s vynětím jejích pozemků u dálnice D1 ze zemědělského půdního fondu. Značně tak zkomplikovalo přípravu obří komerční zóny v blízkosti Čestlic u Prahy. Firma přitom mezitím již získala územní rozhodnutí. Problém to může způsobit i nábytkářské firmě Ikea, která zvažuje, že právě na tomto pozemku postaví svůj další obchodní dům pro Prahu.
Z připravované zóna Kostka Čestlice je opět pole.
Z připravované zóna Kostka Čestlice je opět pole. | Foto: Matej Slávik

Praha - Počátkem března začala firma Domo Development stavět inženýrské sítě k připravované komerční zóně Kostka Čestlice u dálnice D1 na okraji Prahy tak nedočkavě, až jí za to hrozí milionová pokuta. Nepočkala na to, až dostane stavební povolení. To přišlo až šest týdnů poté. Nyní má mnohem větší problém: Ze svých stavebních pozemků mezi šestým a osmým kilometrem D1, na nichž chystá miliardový projekt a kde patrně plánuje Ikea svůj pátý český obchodní dům, má opět pole.

V místech je totiž jedna z nejkvalitnějších půd v okolí Prahy a aby mohl developer pozemky na stavbu využít, musel Krajský úřad Středočeského kraje povolit jejich vynětí ze zemědělského půdního fondu. Souhlas firma získala již předloni v červnu a na jeho základě docílila i územního rozhodnutí.

Jenže ministerstvo životního prostředí předminulý týden oznámilo, že Krajský úřad uvedeným souhlasem porušil zákon. A zrušilo jej kvůli tomu, že úřad pozemky vyňal, aniž by uvedl, o které se přesně jedná. A navíc své rozhodnutí neodůvodnil, ač to ukládá zákon.

Developer označuje rozhodnutí ministerstva za vadné. "Je důsledkem řady šikanózních odvolání ze strany obce Dobřejovice," uvedl jeho mediální zástupce Michal Donath.

Válka mezi Domo Development a obcí Dobřejovice trvá již zhruba dva roky. Obec s plánovanou stavbou nesouhlasí a podává odvolání do územních a stavebních řízení. Protesty Dobřejovic proti zóně, která má být dlouhá dva kilometry, jsou přitom logické: do areálu, kde mají být tři tisíce parkovacích míst, bude přístup ze směru od obce. A ta se proto bojí, že ji zahltí auta. Obec už je přitom dnes v kleštích - z jedné strany má Pražský okruh, z druhé dálnici D1. A již dnes si řada řidičů přes ni zkracuje cestu.

Starosta Jiří Kappel navíc upozorňuje, že v uvedeném místě je půda I. a II. třídy, kterou je možné ze zemědělského půdního fondu vyjmout jen ve výjimečných případech veřejného zájmu. "Komerční zóna rozhodně veřejným zájmem není," podotýká Kappel.

Problém i pro Ikeu

Může to znamenat i komplikaci pro nábytkářský gigant Ikea, který v místě zvažuje postavit svůj další obchodní dům. I když to jak Ikea, tak developer odmítají potvrdit, už několik měsíců se zde o tomto záměru mluví.

A deník E 15 počátkem týdne uvedl, že informaci o chystané prodejně Ikea u Čestlic nepřímo potvrdila společnost Stavební geologie - Geosan, která v lokalitě dělala hydrogeologické průzkumné vrty. A dala to i mezi reference na svůj web s označením "Čestlice - Ikea Česká republika." Krátce poté ona zmínka zmizela, je nicméně nadále dohledatelná na internetu.

Mluvčí Ikey Zdeňka Pecková tuto informaci nechce komentovat. A ani to, jestli problém s pozemky jejich záměr ohrožuje. "Termín otevření nového obchodního domu Ikea a další detaily mohou být upřesněny až ve chvíli, kdy máme vybranou a potvrzenou lokalitu a jsou vyřešeny všechny náležitosti, které se výstavby týkají. Tato fáze zatím neproběhla," uvedla Pecková.

Sama firma Domo Development zatím není schopna říct, jak rozhodnutí její projekt ovlivní a jaké podnikne kroky. "Rozsah zdržení a způsobených škod nejsme zatím schopni odhadnout. Vše podrobujeme důkladné právní analýze," uvedl Donath.

Napadnou i územní rozhodnutí

"Developer nemůže získat stavební povolení a brzy započít s realizací stavby," uvedl právník Dobřejovic Jiří Nezhyba. "Může požádat o nový souhlas. Nicméně s ohledem na bonitu půdy v I. a II. třídě ochrany se nedomnívám, že by měl příliš šancí nový legální souhlas získat, respektive takový souhlas udržet v případě jeho přezkumu, o který by obec Dobřejovice požádala," dodal.

Domo Development přitom již na projekt Kostka Čestlice má platné územní rozhodnutí, které nabylo právní moci. Obec Dobřejovice se podle starosty Kappela pokusí napadnout i to. "Zrušení souhlasu s odnětím zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu je důvodem pro obnovu řízení," podotkl právník Nezhyba.

Krajský úřad byl rozhodnutím ministerstva překvapen. Podle své mluvčí Heleny Frintové netušil, že musí svá rozhodnutí odůvodňovat. "Je to úsměvné, ta judikatura, která říká, že musí tato rozhodnutí odůvodňovat, je už z roku 2009," reagoval Nezhyba.

Nicotné připomínky

U stavebního úřadu v Říčanech navíc nyní ještě běží správní řízení, v němž developerovi hrozí až milionová pokuta. Za to, že začal se stavbou inženýrských sítí šest týdnů předtím, než dostal pravomocné stavební povolení. To, že firma začala stavět bez stavebního povolení, vysvětluje její mluvčí "nutností dodržovat technologické postupy a nicotností připomínek, které následně potvrdil i odvolací orgán, když odvolání Dobřejovic zamítl".

Firma obci za souhlas se stavbou a stažení všech odvolání nabízela nejdříve deset milionů korun. Když to ale zastupitelstvo odmítlo, tak nasadila opačnou taktiku: Začala vyhrožovat zastupitelům, že po nich bude chtít náhradu za zmařenou investici, která může dosáhnout až jeden a půl miliardy korun.

Jsou to dílny, které nemají v Česku obdobu, jejich zbouráním se cítíme podvedeni, říká starosta Čižinský. Hala byla technicky nerekonstruovatelná, památková hodnota mizivá, oponuje developer Klajmon. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy