Místo brambor řepka. Z Česka mizí pole a tradiční plodiny, které pak musíme dovážet

Kateřina Šefrová Kateřina Šefrová
30. 9. 2016 6:04
Podle analýzy projektu Česko v datech mizí z krajiny pole a zároveň se snížila druhová rozmanitost. V České republice se například pěstuje méně brambor, ale více řepky. Zemědělci naopak umí na hektaru půdy vypěstovat daleko více plodin než před lety – podařilo se jim zvýšit výnosy.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Každý rok zmizí z Česka několik tisíc hektarů zemědělské půdy. Zatímco začátkem 90. let farmáři hospodařili na více než třech milionech hektarů orné půdy, minulý rok to bylo o čtvrtinu méně.

"Celkově od roku 1920, kdy se rozloha osevních ploch začala sledovat, ubylo na území Čech, Moravy a Slezska přes 1,35 milionu hektarů půdy," říká Zuzana Lhotáková, marketingová manažerka ze společnosti SAS. Firma se zapojila do projektu datové žurnalistiky Česko v datech, na němž se podílí i Deloitte, Unicorn, Český statistický úřad nebo Akademie věd. Jejich odborníci vytvořili analýzu, jak se za poslední roky změnilo tuzemské rostlinné zemědělství, kterou má online deník Aktuálně.cz k dispozici.

Podle závěrů studie v zemědělství pracuje o 75 procent méně lidí než v 90. letech, farmáři v Česku stále ve velkém pěstují řepku a sedláci jsou efektivnější – za posledních několik let se jim mimo jiné díky technologiím podařilo zvýšit výnosy na hektar půdy. To se projevuje i na ekonomických výsledcích zemědělců, které jsou však ovlivněné dotacemi. Za předloňský rok činil jejich zisk 23 miliard korun. Minulý rok klesl na 16,9 miliardy korun. Čeští zemědělci přitom dostali dotace ve výši 50 miliard, EU se na nich podílela zhruba 35 miliardami.

Někteří zemědělci neumějí orat

Podle bývalého ministra zemědělství Bohumila Kubáta, který jako člen Občanského fóra vedl úřad začátkem 90. let, udělalo odvětví od revoluce velký pokrok. "Někteří zemědělci se však stále chovají k půdě špatně, opakují nešvary z minulosti, třeba orají z kopce dolů, a ne po vrstevnici, čímž přispívají k erozi," říká. Některé věci se za 25 let nezměnily, upozorňuje Kubát. Třeba řešení otázky zadržení vody v krajině. Na tento problém upozorňoval už tehdy.

A zatímco lučin a borů v uplynulém desetiletí přibylo v řádech desetitisíců hektarů, u orné půdy je tomu naopak. Může za to i stát, který platí za to, že lidé přemění pole na louky a pastviny. "Zatravňování orné půdy byl správný krok. Česká republika měla v 90. letech v rámci střední Evropy jeden z největších podílů zornění," připomíná předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík.

Podle průzkumu více než polovinu tuzemské krajiny stále pokrývá zemědělská půda. Třetinu tvoří lesy a přibližně na 12 procentech území jsou trvalé travní porosty. Asi dvě procenta připadají na vodní plochy a podobné území na zahrady.

Nákupy spekulantů

Sedláci z 80 procent hospodaří na pronajaté půdě. Ta podle nich ve velkém mění majitele i kvůli jejímu skupování spekulanty. Farmáři proto již delší dobu hledají způsob, jak tomu zabránit. Například se snaží protlačit zákon, díky němuž by měli agrárníci výhodnější postavení oproti jiným zájemcům při nákupu půdy. Tedy aby majitel, který půdu prodává, musel prodej oznámit tomu, kdo na polích hospodaří. "Zákon je dopracovaný v paragrafovaném znění a připravený k předložení do Poslanecké sněmovny," uvádí Jiří Felčárek z Agrární komory.

Cena zemědělské půdy jde v Česku výrazně nahoru a nyní je na svém historickém maximu. Podle posledních dostupných údajů společnosti Farmy.cz, která se zabývá trhem s půdou, vyjde hektar na 207 tisíc korun. Za stejný kus země platili minulý rok farmáři přibližně o 44 tisíc korun méně.

Za současný stav mohou hlavně banky, které farmářům ochotně půjčují na nízké úrokové sazby. Často poskytnou i celou sumu. "Už přichází vlna investorů, kteří se k půdě staví zodpovědněji a na pozemky se dnes dívají spíš jako hospodáři," dodává Mojmír Severin, analytik Monety Money Bank.

Roste dovoz brambor

Podle analýzy se také za posledních několik let zmenšila druhová rozmanitost pěstovaných plodin. Zatímco dříve se více pěstovaly pícniny, ječmen nebo žito, nyní tuzemská pole zežloutla řepkou.

Od změny režimu rozloha půdy, kde se řepka pěstuje, vzrostla téměř čtyřnásobně. Její produkci nahrává výkupní cena, ta se stále, na rozdíl od cen vepřového nebo mléka, drží na evropské úrovni. A také navázaný zpracovatelský průmysl. Češi vůbec patří mezi jedny z největších pěstitelů řepky – vyprodukují druhé nejvyšší množství v celé Evropě.

První jsou Němci. "Výsadba řepky je omezená, ale většina zemědělců, když může, tak ji na to pole dá. Dosáhli jsme stropu, jak ji můžeme pěstovat. Ukazuje se však, že do budoucna ji budeme ještě dovážet," říká bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

Jeden z nejdrastičtějších propadů v pěstování za posledních několik let je vidět na bramborách. Jejich produkce postupně od 80. let klesá. Současně však roste dovoz této zeleniny. Ten byl letos vůbec největší v historii. Brambory do Česka míří hlavně z Německa a Nizozemska.

Podle nové strategie ministerstva zemědělství by se česká pole měla do budoucna změnit. Současný lidovecký ministr Marian Jurečka chce, aby farmáři více pěstovali například brambory, zeleninu, ovoce nebo rozšiřovali chmelnice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy