Zemědělci, které trápí sucho, získají další dotace. Vzorem technologií je Izrael

ČTK ČTK
29. 8. 2016 15:55
Ministerstvo zemědělství připravuje další dotace pro zemědělce, kteří se potýkají se suchem. Zájemci si od příštího roku přerozdělí stovky milionů korun. "V boji se suchem si chceme vzít příklad z Izraele. Chystáme se více podporovat kapkovou závlahu a opětovně využívat vyčištěnou odpadní vodu," uvedl náměstek ministra.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: František Havlát

České Budějovice – Ministerstvo zemědělství připravuje další dotace pro zemědělce, kteří se potýkají se suchem. Zájemci si od příštího roku přerozdělí stovky milionů korun. V pondělí to na agrosalonu Země živitelka řekl náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík. Podle odborníků, postihlo letos sucho zejména vegetaci ve východních Čechách a na střední a severní Moravě.

Současný dotační titul zaměřený na budování závlahových systémů, jehož platnost končí letos, využily podle Kendíka zatím desítky soukromých zemědělců i zemědělských družstev. Získali zatím zhruba 200 milionů korun. "Zájem o zisk dotací se postupně zvyšuje. V úvodní fázi byl dokonce tak nízký, že jsme ho přerušili. Je vidět, že zemědělci vidí nutnost problém související se suchem řešit," uvedl Kendík.

"V průběhu dalších let budeme řešit hydrologické extrémy, se kterými se musíme naučit žít. Déle trvající sucha a náhlé povodně," řekl. K překonání či předcházení těchto situací bude směřovat i podpora ministerstva. "Vodu, která nám naprší, budeme muset umět v Čechách lépe skladovat a využívat," řekl Kendík. Podle něj je cílem zvyšovat retenční schopnost půdy a krajiny a snaha budovat vodní nádrže, které budou vodu umět zachytit a následně ji využívat jak v průmyslu, tak jako pitnou vodu pro obyvatelstvo.

Kendík dnes na Zemi živitelce vystoupil na IV. česko-izraelském vodohospodářském semináři zaměřeném na závlahy a opětovné používání čištěných odpadních vod.

"V boji se suchem si chceme vzít z Izraele příklad. V tomto oboru jsou celosvětová špička. Chystáme se více podporovat kapkovou závlahu a opětovně využívat vyčištěnou odpadní vodu," uvedl Kendík. Podle něj Izraelci využívají zhruba 90 procent vyčištěné odpadní vody, což je nejvíce na světě. "Izraelci měli od založení svého státu – vzhledem ke zdejším přírodním podmínkám – velký problém s vodou. Nezbývalo jim nic jiného než hledat určitá řešení. Proto jsou jejich principy špičkové," uvedl Kendík.

Kapková závlaha je dílem izraelských zemědělců. Spočívá v tom, že do kořenového systému dané plodiny je zavedena podzemní trubka či hadice s vodou. Množství vody a její distribuce pro zalévání se určuje individuálně podle půdní vlhkosti a potřeb dané rostliny. Systém se využívá především v sadech a na vinicích.

Vláda na konci července rozhodla, že zemědělci poškození loňským suchem získají jako kompenzaci 1,2 miliardy korun. Peníze by měli dostat v říjnu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 35 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy