Praha - Podíl masných výrobků, které obsahují koňské maso, aniž by to bylo na obalu uvedeno, v Evropě od loňska výrazně klesl. Nedeklarovaná konina byla zjištěna jen u 0,61 procenta vzorků odebraných ve všech zemích EU, ve Švýcarsku, Norsku a na Islandu. Loni podíl dosahoval 4,6 procenta. O výsledcích zveřejněných Evropskou komisí informovala Státní veterinární správa (SVS). Ta již dříve uvedla, že všech 103 vzorků odebraných v rámci kontroly v ČR bylo v pořádku.
"V souvislosti s aférou s koňským masem tak Evropská komise iniciovala a spolufinancovala již druhé kolo kontrolní akce napříč Evropou s cílem zjistit přítomnost nedeklarované koňské DNA ve výrobcích z masa," uvedl Petr Pejchal z tiskového oddělení Státní veterinární správy.
V členských státech EU, Švýcarsku, Norsku a na Islandu bylo odebráno podle velikosti země od deseti do 150 vzorků. Vzhledem k tomu, že loni byl podíl více než sedminásobný, označila Evropská komise výsledek testů za obrovské zlepšení. "Příslušné úřady členských států okamžitě přijaly bezpečnostní opatření a udělily prodejcům pokutu," podotkl Pejchal.
V Česku padaly vysoké pokuty
Skandál s nepřiznaným koňským masem v potravinách v Evropě vypukl loni v lednu. Tehdy se koňská DNA našla v mražených mletých karbanátcích prodávaných v supermarketech v Irsku a Velké Británii. Později se ukázalo, že do podvodů s koninou byla zapletena jatka a obchodníci s masem od Rumunska po Nizozemsko. Výrobci nahrazovali levnější koninou dražší hovězí maso.
Několik případů bylo v rámci aféry odhaleno také v Česku. Státní veterinární správa za ně loni udělila na domácí poměry nebývale vysoké pokuty v celkové výši okolo čtyř milionů korun. Nejvyšší, více než dvoumilionová pokuta, byla uložena společnosti Kovář Plus ve Zlínském kraji. Pokuty v řádu statisíců korun dostaly také řetězce Ikea a Tesco.
Podle Pejchala bylo důsledkem koňské aféry mimo jiné přijetí různých preventivních opatření. Vzniknout má například síť, která má členským zemím usnadnit vyměňování informací o podvodech s potravinami. Součástí plánu jsou i další účelové kontrolní akce.
Podle vyjádření europoslance Gillese Pargneauxe z frakce sociálních demokratů a socialistů (S&D) z ledna letošního roku byly v roce 2012 odhaleny podvody s potravinami za 49 miliard eur (1,3 bilionu korun) a od té doby se tato suma zvýšila o 60 procent.