Nenechte se mýlit. Matku přírodu stále velmi trápíme

Klára Šplíchalová, CSR Fórum
18. 5. 2011 16:52
Projděte si projekty zvelebování životního prostředí největších českých neziskovek
Foto: Tomáš Netočný

Praha - Oblast životního prostředí a jejího rozvoje je v kontextu českého dárcovství velmi významná. Jaké projekty podporují a jaké trendy vnímají coby klíčové šéfové významných českých nadací?

Nadace Partnerství připravuje už třetí rok výstavbu Otevřené zahrady a poradenského centra ekologických neziskovek pod hradem Špilberk v centru Brna.

Projekt spolufinancuje i fond Operačního programu životního prostředí.

"Výstavbu zahájíme v létě 2011 a Centrum otevřeme s počátkem příštího školního roku.Brno tím získá atraktivní cíl pro obyvatele, školy i návštěvníky s unikátním vzdělávacím programem. Neziskové organizace zase získají zázemí pro práci s veřejností v budově s pasivním energetickým standardem, která bude sama o sobě příkladem i pro další instituce, jak stavět v centru města nové budovy s administrativní povahou provozu," říká ředitel brněnské Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

V Plzni rostou farmářské trhy a dožínky

O farmářské trhy je v poslední době velký zájem
O farmářské trhy je v poslední době velký zájem | Foto: Jan Langer

"Podpořili jsme mimo jiné vznik Plzeňských farmářských trhů a Biodožínek v Plzni, které měly velký úspěch u veřejnosti," říkají zástupci nadačního fondu Zelený poklad. "Zároveň jsme pokračovali v podpoře přírodních školních zahrad. V našem programu Zelené školní zahrady, kde podporujeme plánování školních zahrad ve spolupráci s dětmi, rodiči a následně jejich výstavbu. V minulém roce považujeme za povedenou zahradu u 5. mateřské školky v Plzni."

V Jizerských horách po nových pěšinách

"My jsme se v loňském roce hodně věnovali obnově povalových chodníků a údržbě turistické pěšiny na Naučné stezce Oldřichovské háje a skály," říkají lidé z Nadace pro rozvoj Jizerských hor

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Samotný projekt spočíval ve vybudování několika dubových chodníků v části stezky mezi Sedlem pod Oldřichovským Špičákem a Lysými skalami v délce přibližně 80 metrů. V současné době však tyto chodníky dožily, jsou poškozené a návštěvníci tato místa obcházejí a vznikají tak nové pěšiny." 

Stezka zde prochází Národní přírodní rezervací Jizerskohorské bučiny, kde je vznik nových pěšin nežádoucí. Cílem projektu bylo vybudování povalových chodníků, vybudování svodnic, schodů a zábradlí na trase naučné stezky Oldřichovské háje a skály.

Příroda až na desátém místě

"Kvalita životního prostředí se začala po sametové revoluci výrazně zlepšovat," říká Miroslav Kundrata z Nadace Partnerství, "a to jak v důsledku postupné obměny technologií, tak kvůli poklesu výroby znečišťujícího průmyslu. To veřejnost uklidnilo, že stát o životní prostředí dobře pečuje a starost o ně se v průzkumech veřejného mínění propadla z druhé příčky na počátku devadesátých let až na desátou. Zprávy o životním prostředí kolem roku 2005 však už jasně signalizují obrat k horšímu v mnoha oblastech."

Foto: Ondřej Besperát

"Po revoluci se přijala řada nových zákonů a opatření, které přispěly ke zlepšení stavu životního prostředí, odsíření, vyčištění vody v řekách a podobně," říká Jasna Flamiková, šéfka nadace Veronica.

"To lidi uchlácholilo, takže přijali názor, že je všechno v zásadě v pořádku. V poslední době se ale témata znečištěného životního prostředí opět objevují. Situace znečištění měst se vzhledem ke zvýšení automobilové dopravy od 90. let neustále zhoršuje, což ale lidé nereflektují. Nastal odklon části veřejného mínění od snah aktivistů při řešení problematiky životního prostředí," říká Jasna Flamiková.

Tento materiál vznikl v rámci společného projektu Aktuálně.cz a CSR fórum - webového magazínu Byznys a společnost.

Sekce chce informovat o světě firem, neziskových organizací, trendech v CSR a společenské odpovědnosti vůbec.

 

Právě se děje

Další zprávy