České nadace v roce 2009 pomohly 600 miliony korun

Klára Šplíchalová
2. 3. 2011 15:09
Na podporu dětí, mládeže a rodiny putovala čtvrtina nadačních prostředků
České nadace nejčastěji pomáhají dětem. Například rekonstruují hřiště.
České nadace nejčastěji pomáhají dětem. Například rekonstruují hřiště. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - V roce 2009 byla jedna čtvrtina všech nadačních příspěvků poskytnuta na podporu dětí, mládeže a rodiny. Na druhém místě se umístily příspěvky do sociální a humanitární oblasti.

Výsledky za rok 2009 jsou nejaktuálnějšími známými údaji, vyhodnocenými v roce 2010.

Vyplývá to ze zjištění Fóra dárců, které pravidelně shromažďuje informace o činnosti nadací a nadačních fondů. Bez podpory nadací a nadačních fondů by mnoho projektů v řadě důležitých oblastí České republiky vůbec nemohlo fungovat.

Nabízí se logická otázka: Jaká bude situce v roce 2011.

Ačkoliv dotázané nadace považují uplynulé období vesměs za pozitivní, celková čísla ukazují zhruba 15% pokles ve výši poskytnutých příspěvků. Zde se odráží náročná situace na finančních trzích, která nadacím příliš nepřála. Přesto celkový objem grantů na veřejně prospěšné účely a na podporu neziskových projektů je vyšší než 515 milionů korun. Dalších 80 milionů korun poskytly nadační fondy.

"Rok 2010 hodnotíme jako další rok, který byl všeobecně poznamenán krizí, takže jsme trochu s obavami očekávali, jak tato situace ovlivní další vývoj našeho nadačního fondu," říká Hana Haráková z Nadačního fondu umění doprovázet.

"O to více mě těší, že se nám podařilo zachovat stejný rozsah poskytnutých finančních darů jako v minulých letech. I do roku 2011 vstupujeme s nadějí a optimismem. V červenci oslavíme již pátý rok existence, takže připravujeme celou řadu akcí a já pevně věřím, že se nám i nadále bude dařit pomáhat v oblasti, kde je jakékoli pomoci hodně potřeba," dodává Haráková. 

Porovnání nadačních příspěvků nadací, které se přihlásily do žebříčku nadací FD a členských nadací FD.
Porovnání nadačních příspěvků nadací, které se přihlásily do žebříčku nadací FD a členských nadací FD. | Foto: CSR Fórum
 

"Pro nás bylo důležité schválení novely nadačního zákona, která ukotvuje programovou činnost nadací. Z hlediska výnosů finančních trhů byl ovšem rok 2010 pro nadace špatný; proto jsme rádi, že jsme už před krizí investovali část majetku do nemovitostí. Připravili jsme také projekt Poradenského a vzdělávacího centra pro ekologické neziskovky v Brně," vysvětluje Miroslav Kundrata z Nadace Partnerství.

Kam tečou darované peníze?

K hlavním oblastem podpory nadací a nadačních fondů patří humanitární účely, komunitní rozvoj, životní prostředí, lidská práva, podpora znevýhodněných dětí, kultura i volný čas, oblast kulturního rozvoje i dědictví, ochrana zdraví, podpora seniorů, pomoc lidem s handicapem, vzdělávání a výzkum. Nejméně byla podpořena oblast volného času nebo ochrana nemovitých kulturních památek.

"My se v roce 2011 chceme zaměřit především na medializaci našich úspěšných projektů z předchozích let," předestírá Jitka Štambachová z Nadace BONA, která se věnuje psychicky nemocným. "Konkrétní výsledky naší práce jsou zřejmé,  okruh našich klientů i příznivců je určitě vnímá, ale rádi bychom s nimi seznámili i širší veřejnost," dodává.

Tajemník Nadace Landek Jaroslav Přepiora říká, že jeho nadace v uplynulém roce  na nadačních příspěvcích poskytla částku 1,3 miliony korun a Hana Potměšilová za Nadačního fondu na podporu zaměstnávání vysvětluje: "Vzhledem k našemu zaměření na problematiku zaměstnávání zdravotně postižených osob se nám v době úsporných opatření dařilo aktivně prosazovat aktivní politiku zaměstnávání OZP nejen na chráněném trhu práce, ale hlavně na otevřeném trhu práce. Přijetí naší ochranné známky Práce postižených v květnu 2010  do programu Česká kvalita a její zařazení do Národní politiky kvality nám otevřelo možnosti, jak pomoci široké veřejnosti i státní správě a samosprávě zorientovat se mezi zaměstnavateli OZP."

Tento materiál vznikl v rámci společného projektu Aktuálně.cz a CSR fórum - webového magazínu Byznys a společnost.

Sekce chce informovat o světě firem, neziskových organizací, trendech v CSR a společenské odpovědnosti vůbec.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy