Praha/Curych/Monterrey (Mexiko) - Mexický výrobce stavebnin Cemex převzal veškeré aktivity švýcarského výrobce cementu Holcim v České republice. Převod je součástí širší transakce ohlášené předloni.
V Česku by spojením obou firem měla vzniknout skupina s obratem zhruba čtyři miliardy korun, uvedl Cemex.
Podle některých názorů je to největší fúze na tuzemském stavebním trhu za poslední roky.
Dvojka v betonu, trojka v cementu
Holcim dnes oznámil, že Cemex převzal výrobce a dodavatele cementu a dalších stavebnin Holcim Česko a všechny jeho dceřiné společnosti v tuzemsku.
Podle webu Cemex ČR byla smlouva o převzetí podepsána v pondělí. Spojením obou firem by měla vzniknout skupina s obratem zhruba čtyři miliardy korun. Nová skupina ponese název mexického vlastníka Cemex a její sídlo zůstane v Praze.
"Odhaduji, že díky spojení s Holcimem budeme v objemech prodejů druhým největším výrobcem betonu a třetím největším výrobcem cementu v Česku," uvedl v prohlášení generální ředitel Cemex Česká republika Peter Dajko. Na tuzemském trhu s kamenivem se skupina podle jeho odhadu stane čtyřkou.
Dceřinými společnostmi Holcimu, které přecházejí pod Cemex, jsou dopravní společnost Transplus a společnost na zpracování odpadů Ecorec Česko.
Další podobné obchody výjimkou
Podle Miroslava Bratrycha z poradenské společnosti PwC Česká republika jde o největší fúzi na českém stavebním trhu za posledních několik let. Transakce takové velikosti budou prý v nejbližší době v tomto sektoru spíše výjimečné, citoval Bratrycha Cemex.
Převod je součástí širší transakce v Evropě, která byla ohlášena předloni v srpnu. V jejím rámci koupil Cemex od Holcimu cementárnu a mlecí stanici ve Španělsku. Zbývající provozy v této jihoevropské zemi si Holcim ponechal. Od Cemexu naopak převzal provozy na západě Německa a v Nizozemsku. Cemex pak v rámci těchto operací zaplatil Holcimu 45 milionů eur - v přepočtu 1,2 miliardy korun - v hotovosti.
Skoro 80 betonáren
Cemex dodává své výrobky zákazníkům ve více než 50 zemích. V České republice po sloučení s Holcimem provozuje 76 betonáren, tedy o 16 více než dosud, a dále 11 štěrkoven, sedm kamenolomů, cementárnu, cementovou mlýnici a výrobnu speciálních přísad do betonu, uvedla také firma, která má v tuzemsku nyní 934 zaměstnanců.
Holcim, který působí ve zhruba sedmi desítkách zemí světa, pracuje na vytvoření globálního cementářského giganta s francouzským konkurentem Lafarge. Evropská komise schválila spojení obou těchto předních evropských výrobců stavebnin loni v prosinci.