Stát letos vypsal nejvíce stavebních zakázek za tři roky

ČTK ČTK
4. 12. 2014 10:38
Cena, za kterou firmy zakázku nakonec získaly, byla v průměru téměř o pětinu nižší, než původně předpokládal veřejný zadavatel.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Státní správa letos vypsala nejvíce stavebních zakázek za tři roky, stavaři mohou získat práci až za 115,2 miliardy korun. Vyplývá to z údajů ve Věstníku veřejných zakázek. Zadávání tendrů však vázne, zrušen byl každý desátý letos vyhlášený. Data analyzovaly společnosti CEEC Research, NESS a Komora administrátorů veřejných zakázek (KAVZ).

Státní instituce od ledna do konce října vypsaly celkem 3036 výběrových řízení na stavební práce, což je meziročně o 32,1 procenta více. Očekávaná hodnota zakázek vzrostla o 27 procent na 115,2 miliardy korun.

"Stát tvoří přibližně třetinu objemu výkonu českého stavebnictví, proto je tento nárůst už znát v celkových výkonech sektoru, které za prvních devět měsíců vzrostly o 3,9 procenta. Nejzřetelněji je vidět veřejné investice v inženýrském stavitelství, které vzrostlo až o 9,4 procenta. V některých segmentech - například v železničním stavitelství - je již dokonce převis poptávky nad kapacitou stavebních firem, které nestíhají," uvedl ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Deset procent zrušeno

Za deset měsíců roku veřejná správa zadala 4539 zakázek. Meziročně to bylo více o 35,8 procenta. Hodnota zakázek zadaných letos v lednu až říjnu činila 93,4 miliardy korun a meziročně vzrostla až o pětinu (20,5 procenta).

"Zakázek opravdu přibývá, ceny ale zatím nerostou. I kvůli nevýhodnému kurzu eura je profitabilita velice nízká," upozornil provozní ředitel Schindler CZ pro Českou republiku Vladimír Steiner.

Stavaři však musí počítat s tím, že ne všechny peníze opravdu dostanou. Jen ze soutěží vypsaných v deseti měsících letošního roku jich bylo už nyní zrušeno 11 procent za 12,6 miliardy korun. Toto procento se navíc může ještě zvýšit. Konkrétního dodavatele vybraly úřady zatím pouze u třetiny veřejných výběrových řízení (36 procent).

O pětinu nižší cena

Rozdíl mezi cenou vypsanou a cenou dosaženou v soutěži byl v průměru téměř pětinový. Cena, za kterou firmy zakázku nakonec získaly, byla v průměru o 18 procent nižší, než s čím počítal v rozpočtu veřejný zadavatel. Pokud by tento trend pokračoval, stavební společnosti by nedosáhly na dalších 11,1 miliardy korun. Ve státních, městských či obecních pokladnách by tak podle odhadů mohla zůstat více než čtvrtina peněz.

"Dalším negativním faktem je délka výběrových řízení. Miliardové zakázky můžou být na několik měsíců zastaveny kvůli prošetřování na ÚOHS," upozornil na další potíže obchodní manažer společnosti Ruukki ČR a SR Branislav Bačo.

Stavebnictví patří k oborům, které nejvíce zasáhla nedávná krize. Stavaři od roku 2008 přišli o 443 miliard korun, což je obrat oboru za rok. Podle statistických dat za tu dobu zkrachovalo 41 větších firem a o práci v sektoru přišlo až 50 000 lidí. Stavaři kritizují hlavně chybějící koncepci státních investorů a radikální propad veřejných investic.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy