Stát letos vypsal nejvíce stavebních zakázek za tři roky

ČTK ČTK
4. 12. 2014 10:38
Cena, za kterou firmy zakázku nakonec získaly, byla v průměru téměř o pětinu nižší, než původně předpokládal veřejný zadavatel.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Státní správa letos vypsala nejvíce stavebních zakázek za tři roky, stavaři mohou získat práci až za 115,2 miliardy korun. Vyplývá to z údajů ve Věstníku veřejných zakázek. Zadávání tendrů však vázne, zrušen byl každý desátý letos vyhlášený. Data analyzovaly společnosti CEEC Research, NESS a Komora administrátorů veřejných zakázek (KAVZ).

Státní instituce od ledna do konce října vypsaly celkem 3036 výběrových řízení na stavební práce, což je meziročně o 32,1 procenta více. Očekávaná hodnota zakázek vzrostla o 27 procent na 115,2 miliardy korun.

"Stát tvoří přibližně třetinu objemu výkonu českého stavebnictví, proto je tento nárůst už znát v celkových výkonech sektoru, které za prvních devět měsíců vzrostly o 3,9 procenta. Nejzřetelněji je vidět veřejné investice v inženýrském stavitelství, které vzrostlo až o 9,4 procenta. V některých segmentech - například v železničním stavitelství - je již dokonce převis poptávky nad kapacitou stavebních firem, které nestíhají," uvedl ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Deset procent zrušeno

Za deset měsíců roku veřejná správa zadala 4539 zakázek. Meziročně to bylo více o 35,8 procenta. Hodnota zakázek zadaných letos v lednu až říjnu činila 93,4 miliardy korun a meziročně vzrostla až o pětinu (20,5 procenta).

"Zakázek opravdu přibývá, ceny ale zatím nerostou. I kvůli nevýhodnému kurzu eura je profitabilita velice nízká," upozornil provozní ředitel Schindler CZ pro Českou republiku Vladimír Steiner.

Stavaři však musí počítat s tím, že ne všechny peníze opravdu dostanou. Jen ze soutěží vypsaných v deseti měsících letošního roku jich bylo už nyní zrušeno 11 procent za 12,6 miliardy korun. Toto procento se navíc může ještě zvýšit. Konkrétního dodavatele vybraly úřady zatím pouze u třetiny veřejných výběrových řízení (36 procent).

O pětinu nižší cena

Rozdíl mezi cenou vypsanou a cenou dosaženou v soutěži byl v průměru téměř pětinový. Cena, za kterou firmy zakázku nakonec získaly, byla v průměru o 18 procent nižší, než s čím počítal v rozpočtu veřejný zadavatel. Pokud by tento trend pokračoval, stavební společnosti by nedosáhly na dalších 11,1 miliardy korun. Ve státních, městských či obecních pokladnách by tak podle odhadů mohla zůstat více než čtvrtina peněz.

"Dalším negativním faktem je délka výběrových řízení. Miliardové zakázky můžou být na několik měsíců zastaveny kvůli prošetřování na ÚOHS," upozornil na další potíže obchodní manažer společnosti Ruukki ČR a SR Branislav Bačo.

Stavebnictví patří k oborům, které nejvíce zasáhla nedávná krize. Stavaři od roku 2008 přišli o 443 miliard korun, což je obrat oboru za rok. Podle statistických dat za tu dobu zkrachovalo 41 větších firem a o práci v sektoru přišlo až 50 000 lidí. Stavaři kritizují hlavně chybějící koncepci státních investorů a radikální propad veřejných investic.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy