Největší firmy v Česku podle tržeb i zaměstnanců. Projděte si žebříček Czech Top 100

Iva Špačková Iva Špačková
20. 6. 2017 10:25
Nejvyšší tržby i zisk měla loni Škoda Auto, nejvíce lidí zaměstnávala Česká pošta. Vyplývá to z nového žebříčku Czech Top 100. Stejně jako v předchozích letech však v žebříčku chybějí některé významné společnosti.
Automobilka Škoda Auto, závod v Kvasinách na Rychnovsku
Automobilka Škoda Auto, závod v Kvasinách na Rychnovsku | Foto: ČTK

Praha - Nejvyšší tržby i zisk měla loni Škoda Auto, nejvíce lidí zaměstnávala Česká pošta. Vyplývá to z nového žebříčku Czech Top 100, který dnes zveřejnilo stejnojmenné sdružení.

Také ve 23. ročníku žebříčku chybějí některé významné společnosti, což jeho podobu výrazně ovlivňuje. Z automobilového průmyslu jsou to například Hyundai a TPCA, z energetiky E.ON, z obchodních řetězců Kaufland, Ahold (Albert), Lidl, Penny Market a Makro Cash & Carry, z bank Česká spořitelna a Komerční banka.

Firmy nejsou zařazeny v hodnocení proto, že nedodaly organizátorům podklady, takže s nimi žebříček nepočítá, přestože své výsledky některé z nich už zveřejnily a jsou běžně dostupné.

Dvacet největších firem žebříčku Czech Top 100 podle tržeb
Společnost Tržby
1. Škoda Auto 354,5 mld. Kč
2. ČEZ 203,7 mld. Kč
3. Agrofert 155,3 mld. Kč
4. Energetický a průmyslový holding 133,3 mld. Kč
5. Foxconn CZ 117,8 mld. Kč
6. Unipetrol 98,1 mld. Kč
7. Alpio Energy SE 91,2 mld. Kč
8. Continental Barum 56,4 mld. Kč
9. Bosch Group ČR 50,6 mld. Kč
10. ČEPRO 46,7 mld. Kč
11. innogy Česká republika 43,9 mld. Kč
12. Tesco Stores ČR 43,0 mld. Kč
13. MOL Česká republika 40,2 mld. Kč
14. České dráhy 33,3 mld. Kč
15. GECO 32,8 mld. Kč
16. O2 Czech Republic 30,3 mld. Kč
17. Porsche Česká republika 28,4 mld. Kč
18. Metrostav 27,8 mld. Kč
19. Veolia Česká republika 27,2 mld. Kč
20. T-Mobile Czech Republic 26,5 mld. Kč

Automobilka Škoda drží čelo žebříčku s velkým náskokem. Loni prodala přes 1,1 milionu vozů a její tržby přesáhly 354 miliard korun. Na druhé příčce se umístil ČEZ s tržbami přes 203 miliard a třetí skončil Agrofert (155 miliard).

Tržby stovky největších firem působících v České republice stouply oproti předchozímu roku o 200 miliard na 2,6 bilionu korun.

Graf znázorňuje změny dosažených tržeb u stejně umístěných společností v kategorii Top1, Top 10 a Top 100. Umístění těchto firem se může v průběhu let měnit
Graf znázorňuje změny dosažených tržeb u stejně umístěných společností v kategorii Top1, Top 10 a Top 100. Umístění těchto firem se může v průběhu let měnit | Foto: Czech TOP 100

Prvenství si Škoda Auto drží i v žebříčku firem podle zisku, přestože její hospodářský výsledek před zdaněním meziročně klesl o tři miliardy na 30,8 miliardy korun. Druhý největší zisk vykázal Energetický a průmyslový holding (28,7 miliardy korun), třetí Unipetrol (10 miliard). 

"Zisky stovky předních českých firem loni přesáhly 188 miliard korun, což je o 4,5 procenta více než v roce 2015," říká Jan Struž, předseda Sdružení Czech Top 100.

Pět nejziskovějších firem v žebříčku Czech Top 100
Společnost Zisk
1. Škoda Auto 30,8 mld. Kč
2. Energetický a průmyslový holding  28,7 mld. Kč
3. Unipetrol  10 mld. Kč
4. Agrofert 9,3 mld. Kč
5. ČEZ 8,4 mld. Kč

Žebříček největších zaměstnavatelů vede státní podnik Česká pošta, pro kterou pracovalo 31 252 zaměstnanců. Druhým největším zaměstnavatelem je Škoda Auto, třetím České dráhy. I v tomto žebříčku chybí řada velkých firem, šanci na umístění v první pětce by jinak měly například řetězce Ahold či Kaufland.

Firmy z první stovky žebříčku Czech Top 100 loni dávaly práci 327 tisícům lidí, což je o 18 tisíc více než v roce 2015.

Pět největších zaměstnavatelů v žebříčku Czech Top 100
Společnost Počet zaměstnanců 
1. Česká pošta 31 252
2. Škoda Auto 27 462
3. České dráhy 23 664
4. Tesco Stores ČR  13 500
5. Energetický a průmyslový holding 10 256

Sdružení letos prvně ocenilo i ocenilo i osobnosti, které se v loňském roce zasloužily o zvýšení prestiže České republiky v zahraničí. Jako takzvané Ambasadory ČR vyhlásilo čtyři osobnosti - bývalou manželku amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanu Trumpovou; 41násobného Českého slavíka Karla Gotta, jehož desky si koupilo přes 30 milionů fanoušků; fyzioterapeuta a zakladatele diagnostického a terapeutického konceptu DNS Pavla Koláře a sportovního manažera Miroslava Černoška.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy