Nebýt prodeje podílu, propadl by se zisk Komerční banky o desetinu. Teď mírně roste

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
3. 8. 2016 8:16
Čistý zisk Komerční banky se za první pololetí meziročně zvýšil o 0,8 procenta na 6,7 miliardy korun. Čísla ale z minusových hodnot "vytáhl" jednorázový výnos z prodeje podílu ve Visa Europe. Bez něj by se zisk propadl o více než 10 procent. Banka v reakci na klesající marže a vyšší náklady na riziko oznámila, že bude na dividendách vyplácet menší část zisku než dosud.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Komerční banka se potýká s nízkými úrokovými sazbami na trhu a vyššími náklady na riziko.

Nebýt jednorázového výnosu z prodeje podílu v karetní asociaci Visa Europe, vykázala by dokonce meziroční propad pololetního zisku. A to i přesto, že se jí podařilo meziročně navýšit objem poskytnutých úvěrů o téměř 10 procent na 570,8 miliardy korun. O více než 9 procent na 694,3 miliardy korun vzrostl objem vkladů a zvýšil se i počet zákazníků.

Letošní pololetní zisk Komerční banky se ve srovnání s minulým rokem zvýšil o 0,8 procenta na 6,7 miliardy korun. To odpovídá spodní hranici očekávání analytiků, kteří předpovídali zvýšení pololetního zisku na 6,7 až 6,9 miliardy korun z loňských 6,6 miliardy.

Čistý zisk očištěný o jednorázový vliv prodeje podílu ve Visa Europe se ale propadl o 10,9 procenta. Tržby Komerční banky v prvním pololetí meziročně vzrostly o 5,3 procenta na 16,3 miliardy korun. Bez započtení prodeje podílu ve Visa Europe se ale snížily o 0,9 procenta.

Česká národní banka (ČNB) navíc informovala Komerční banku, že na základě posouzení jejího systémového významu bude po třetí největší české bance od 1. ledna požadovat navýšení rezervy na krytí systémového rizika ze 2,5 procenta na 3 procenta celkového kapitálu.

Komerční banka je první z velkých tuzemských bank, která zveřejnila pololetní výsledky. Hlavním akcionářem banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy