Na opravy památek v Česku půjdou další tři miliardy z EU. Nejvíc dostane Jihočeský kraj

ČTK ČTK
4. 3. 2018 21:13
O dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu se ucházelo 88 zájemců. Peníze dostane necelá polovina z nich.
Dočká se i Slovenská strela.
Dočká se i Slovenská strela. | Foto: Technické muzeum Tatra

Praha - Rekonstrukci několika hradů a zámku či opravu historického motorového vozu podpoří více než tři miliardy korun z evropských fondů. Seznam 43 schválených projektů zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj. Nejvíc podpořených projektů pochází z Jihočeského kraje.

"Největším podpořeným projektem je projekt Olomouckého arcibiskupství s názvem Obnova Arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady v Kroměříži - Dědictví moci, slávy a štědrosti za 202 milionů korun," uvedla mluvčí ministerstva Veronika Vároši.

Téměř 180 milionů z Evropského fondu pro regionální rozvoj poputuje na státní zámek v Telči.

Dotace se netýkají jen nemovitých památek. Opravy a nového depozitáře by se měl díky 79 milionům korun dočkat historický motorový vůz M 290.0. V roce 1936 ho pro československé dráhy vyrobila kopřivnická Tatra, a podle spoje, na který byl nasazován, se mu přezdívá Slovenská strela.

O dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu se ucházelo 88 zájemců. Peníze dostane necelá polovina z nich. Celkem půjde o 3,079 miliardy korun.

Projekty, které získají nejvyšší dotaci z EU:

Obnova Arcibiskupského zámku a zahrady v Kroměříži 202,2 mil. Kč
Státní zámek Telč 179,2 mil. Kč
Oživení areálu pivovaru Český Krumlov 169,6 mil. Kč
Rekonstrukce bývalé školy J. A. Komenského - Kutná hora 117 mil. Kč
Obnova části hradu Strakonice 102 mil. Kč
Cisterciácký klášter Plasy - Obnova opatské rezidence 101,8 mil. Kč
Stavební obnova zámku Kačina 101,7 mil. Kč
Obnova areálu na Sázavě 101,5 mil. Kč
Stará Boleslav - kostel sv. Václava 100 mil. Kč
Revitalizace proboštství Chlum Svaté Maří 98,3 mil. Kč

Nejvíce podpořených projektů - deset - je v Jihočeském kraji. Nejvyšší částku v tomto kraji - 169,6 milionu korun - získalo Centrum Český Krumlov. V létě začne za 246 milionů opravovat část areálu pivovaru. Pivovar koupila v roce 2015 investiční skupina Fortuno Group.

Obnoví čtyři objekty, v nichž vznikne expozice Život a sny v podzámčí. Firma předělá bývalou varnu, objekt, kde klíčil ječmen, křídlo Anny z Roggendorfu a budovu, kde bude infocentrum. Hotovo by mělo být na jaře 2020.

"Projekt přiblíží život v Krumlově ve druhé polovině 19. a začátku 20. století. V bývalé varně, kde je část zachovalých technologií, bude expozice zaměřená na pivovarskou kulturu, šantán, kabaret. V objektu Hvozd, kde probíhalo hvozdění - klíčení ječmene, ze kterého se vyráběl slad - bude stálá expozice české grafiky, máme smlouvu s galerií Hollar.

Historicky nejcennější je křídlo Anny z Roggendorfu," řekl předseda představenstva Centra Český Krumlov Karel Vavroušek. Mimo projekt je i plán pivních lázní.

Historický pivovar Český Krumlov vaří pivo pod značkou Krumlov. Značku Eggenberg, se kterou byl dříve spojený, nemůže využívat, pivo pod ní vyrábí Pardubický pivovar. Loňský výstav je asi 2000 hektolitrů, cílem je dostat se letos na 3500 hektolitrů. Tradice vaření piva ve městě sahá do roku 1560.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy