Obrazem: Deset nejkrásnějších hradů Evropy podle National Geographic. Bodovaly i Česko a Slovensko

Zámek Neuschwanstein, Německo.
Hrad Bran (Rumunsko) u stejnojmenné obce je v zemi národní památkou. Pevnost se nachází na historické hranici mezi Transylvánií a Valašskem. Hrad Bran tak například inspiroval spisovatele Brama Stokera k vylíčení Draculova hradu ve svém románu.
Zámek Chambord (Francie) je největší ze zámků na řece Loiře. Byl postaven v letech 1519 až 1547 na objednávku Františka I. Zámek leží asi 14 km východně od města Blois v departementu Loir-et-Cher.
Zámek Moszna (Polsko) se nachází asi 30 km od Opolí ve směru na Prudnik. Pro někoho je to "polský Disneyland", pro jiného prostě kýč. To ale nemění nic na tom, že jde o jeden z nejkrásnějších a nejznámějších zámků na území Slezska.
Hrad Leeds (Velká Británie) je středověký vodní hrad ležící v anglickém Kentu. Dnes se jedná zejména o významnou turistickou atrakci – v roce 2010 sem přišlo přes půl milionu návštěvníků. Kromě zámku samotného je láká i bludiště a muzeum obojků.
Foto: iStock
Zahraničí Zahraničí
2. 5. 2017 18:06
Časopis National Geographic vybral letos na jaře deset nejkrásnějších hradů a zámků Evropy. Vypadají jako vystřižené z pohádky. Mezi fotografiemi najdete i náš Pražský hrad nebo třeba Zámek Bojnice, který můžete navštívit na Slovensku.
 

Právě se děje

před 13 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy