Ráj ruských firem. V Česku jich je registrovaných nejvíc z celé Evropské unie

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2024 18:44
V červenci působilo v zemích Evropské unie zhruba 45 tisíc firem, ve kterých měli více než čtyřicetiprocentní podíl přímo či nepřímo ruské společnosti nebo lidé s dvojím občanstvím. Z toho více jak 12 tisíc jich bylo zaregistrováno v České republice, což je nejvíce ze všech zemí sedmadvacítky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Po Česku následuje Bulharsko s devíti a půl tisíci, Německo s více jak čtyřmi tisíci, Lotyšsko s více jak třemi tisíci a Itálie s dvěma a půl tisíci takovými podniky. S odkazem na údaje ratingové agentury Moody's to napsal server polského deníku Rzeczpospolita.

Moody's upozorňuje, že banky a finanční instituce v těchto zemích musejí věnovat zvláštní pozornost transakcím, které tyto firmy provádějí, a hlásit je příslušným orgánům. Podle rozhodnutí Evropské komise musejí úvěrové a finanční instituce v EU od letošního července splňovat nové požadavky na hlášení finančních transakcí ruských občanů.

Opatření je součástí dvanáctého balíčku sankcí EU vůči Rusku. Cílem je lépe posuzovat možné porušování sankcí a zmapovat zdroje příjmů Ruska. Členské státy EU mají za úkol nahlášené informace vyhodnocovat a zjišťovat případné porušování nebo obcházení sankcí. Západní státy zavedly proti Rusku sankce za jeho invazi na Ukrajinu z února 2022.

České ministerstvo průmyslu a obchodu na uvedlo, že situaci kvůli ekonomické bezpečnosti dlouhodobě monitoruje. "V případech, kdy dochází k transakcím, ze kterých by mohlo plynout bezpečnostní riziko pro Českou republiku, ministerstvo investice prověřuje," sdělil vedoucí tiskového oddělení ministerstva Marek Vošahlík.

Například banky mají povinnost úřadům nahlašovat všechny převody z unie do třetích zemí, pokud přesáhnou 100 tisíc eur (2,5 milionu Kč) a provádějí je společnosti, v nichž ruské právnické a fyzické osoby drží více než 40 procent kapitálu. Jde o všechny typy převodů prováděných příslušnými společnostmi s ruským vlastníkem, které opouštějí jurisdikci EU, respektive členských států. Opatření se týká všech typů transakcí bez ohledu na měnu.

Pracovní skupina poradců pro zahraniční vztahy RELEX, což je orgán, který spadá pod Radu EU, v červenci upravila kritéria pro určení vlastnictví a kontroly společností s ruským kapitálem. Dříve se mělo za to, že sankcionovaná osoba má kontrolu nad firmou, pokud ovládá více než polovinu jejího kapitálu. Teď stačí, aby vlastnila 40 procent kapitálu společnosti. Podobné pravidlo má Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv amerického ministerstva financí, píše polský list.

Pozorovatelé se domnívají, že EU pravidla zpřísnila, protože někteří vlastníci firem se jim přizpůsobili. Evropská komise přezkoumá fungování nových opatření letos v prosinci.

Video: Čachry ruské ambasády. Zpackala nábor českého důstojníka a sloužila hackerům (27. 4. 2021)

Po kauze Vrbětice by měly odejít desítky diplomatů zpět do Ruska, ale jejich rozvědné sítě podle reportéra HN Ondřeje Soukupa nezmizí. | Video: Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek
 
CD
Crps Dsppřed 9 měsíci

Není možná... Ukrajinci jsou jedni z nejschopnějších lidí na světě. Jejích schopnosti a um jsou daleko před celým světem. Přestaňte šířit dezinformace nebo to řeknu Rakušanovi a on vám to tady celé zruší!

MZ
Miroslav Zikmundpřed 9 měsíci

Jak motivovat mladé muže, opustivší UA jako děti, vyhnáni celkovými poměry na UA - za lepším životem. Dále ti, kteří odešli sami ze stejných důvodů, poté co dosáhli plnoletosti. Podle pasu jsou občany UA, dle pana Kuleby jsou povinni vlasti něco vracet = jít za UA bojovat. Jenže oni nemají co vracet, odešli třeba proto, že se necítili svobodní. Nemají důvodu položit život „za nesvobodu". Mnozí z nich mohou mít na západ od UA svoji rodinu, děti, mají zaměstnání, asimilovali se západn" společnosti. Proč by - řekněme 25 letý dle pasu občan Ukrajiny mající na západ od UA rodinu - měl jít bojovat za UA na níž nebyl třeba 10 let, když ví, že se nikdy na UA nevrátí, třeba i kvůli manželce neukrajince, a z jeho dětí budou poloviční sirotci. Co má takový člověk za povinnost vracet. Koho vyhnaly poměry v zemi, jíž je občanem, tak se do té země, aniž by se poměry změnily, nevrátí. Česko § Slovensko jsou příkladem. Mnozí posrpnoví emigranti, vyhnaní poměry se po pádu režimu vrátili ...

JB
Jan Bednářpřed 9 měsíci

Pošlete tam chciválky z ČR. V diskuzích na novinkách jich je nepočítaně.

MS
Marcel Skálapřed 9 měsíci
Jan Bednář

Však ti, co chtěli válku, už tam jsou třetím rokem a pořád ne a ne odejít. To je celý problém.

Právě se děje

Další zprávy