Majitel Bohemia Energy chtěl přesunout svůj majetek na virtuální firmy, tvrdí Piráti

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 11. 2021 17:18
Majitel společnosti Bohemia Energy Jiří Písařík s manželkou Hanou se pokusili přesunout některé své nemovitosti v hodnotě stovek milionů korun na virtuální firmy. V pondělní tiskové zprávě to uvedli Piráti. Městský soud v Praze podle nich předběžným opatřením před několika dny některým převodům zabránil.
Majitel energetické skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík
Majitel energetické skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík | Foto: ČTK

Pirátský analytický tým sepsal přehled dalšího majetku, u kterého by mohly převody hrozit, a zaslal ho pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové. Kvůli převodům by mohly být ohrožené možné kompenzace klientů Bohemia Energy, upozornili Piráti. Bohemia Energy se na dotaz k převodům majetku nevyjádřila.

Písaříkovi se podle Pirátů pokusili přesunout své nemovitosti v hodnotě stovek milionů korun na virtuální firmy. Například 18. října se Písařík pokusil převést budovy a byty na pražském Smíchově na společnost Cloud Company, která sídlí na stejné adrese jako téměř 4000 dalších společností.

"Jednatel této společnosti rovněž figuroval ve 4500 dalších podnicích. Stejným způsobem postupoval Jiří Písařík při převodu svých budov a pozemků v pražských Nuslích u společnosti Bright Color. Opět se jednalo o virtuální společnost," uvedli Piráti.

Transakce podle Pirátů 26. října dočasně zablokoval Městský soud v Praze. Mluvčí soudu Adam Wenig sdělil, že otázky na předběžné opatření směřují k okolnostem, které jsou obsahem spisu. Právo nahlížet do spisu pak mají zejména účastníci řízení, doplnil. "V dané věci tedy není možné poskytnout žádné informace," uvedl.

Pirátský analytik Janusz Konieczny jednání označuje za účelové převádění majetku. "Poškození zákazníci Bohemia Energy nepochybně mohou mít nárok na kompenzaci a je naší povinnosti bránit jejich práva," uvedl v tiskové zprávě. Kriminalisté podle něj musí podrobně sledovat další snahy o účelové převádění majetku.

"Analytický tým Pirátů zmapoval rovněž téměř 100 pohledávek Bohemia Energy a všechna zjištění jsem v dopise zaslal Vrchnímu státnímu zastupitelství," doplnil Konieczny. Soupis obsahuje i informace o dalším majetku.

Skupina Bohemia Energy ukončila činnost v polovině října a kolem 900 000 jejích odběratelů si musí hledat nového dodavatele energií. Dosud největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku to zdůvodnilo přetrvávajícím extrémním růstem energií na velkoobchodních trzích.

"Je nutné, aby dodavatel musel být schopen pokrýt škodu, kterou nedodržením závazků způsobí. Takováto situace se již nesmí opakovat," uvedl pirátský expert na energetiku Petr Třešňák.

Právní zastupování klientům Bohemia Energy nabídla například společnost LitFin. Podle ní zákazníkům velmi pravděpodobně vznikl nárok na odškodnění rozdílu mezi cenou, kterou budou muset zaplatit za spotřebované energie novému dodavateli, a cenou, kterou by zaplatili, kdyby Bohemia Energy dodržela smlouvu. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že jeho vláda připravuje v souvislosti s Bohemia Energy trestní oznámení pro podezření na podvodné jednání.

 

Právě se děje

Další zprávy