Linky na výrobu roušek se místo na Vysočině spustí v Německu. Máme důvody, říká šéf

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
6. 8. 2020 10:53
Havlíčkobrodský závod firmy Hartmann-Rico měl začít v těchto týdnech vyrábět ústenky a respirátory na dvou nových linkách. Výrobní linky ale nakonec skončily v Německu, kde sídlí vedení globální skupiny Hartmann. Ústenky a respirátory se budou vyrábět tam. Výkonný ředitel české firmy Tomáš Groh to zdůvodnil strategickým rozhodnutím firmy.
Výroba zdravotnických roušek.
Výroba zdravotnických roušek. | Foto: Tomáš Škoda

"Nic se tím pro Hartmann-Rico ani pro skupinu nemění. Rozhodnutí má racionální důvody," uvedl pro ČTK Groh. Blíže důvody přesunu nespecifikoval.

Firma ústenky a respirátory do Česka dosud pouze dovážela a rozhodnutí o investici za několik desítek milionů korun učinila podle výrobního ředitele Pavla Fuchse s ohledem na společenskou odpovědnost.

Firma záměr koupit a zprovoznit linky zveřejnila koncem března v době, kdy se v Česku nedostávalo ochranných prostředků kvůli rychle se rozmáhajícímu covidu-19 a firma nemohla své pravidelné zákazníky uspokojit. Už okolo 10. března neměla k dispozici jedinou ústenku. Linky měly zajistit výrobu 2,5 milionu respirátorů a ústenek za měsíc.

Jak je na tom podnik se skladovými zásobami ochranných pomůcek nyní, přímo nekomentoval.

"Na trzích i nadále čelíme výzvám, protože poptávka zůstává volatilní (kolísavá) v závislosti na globálním výskytu infekce. Skupina Hartmann se rozhodla více posílit výrobní kapacity v Evropě, abychom byli schopni pružněji reagovat na tržní poptávku po těchto ochranných prostředcích. Investice byly rovněž vynaloženy na zvýšení rezervních zásob a zajištění kvality. Náš dodavatelský řetězec byl také rozšířen o další dodavatele, což umožňuje ještě flexibilnější distribuci," uvedl Groh.

Celkově se firma jako řada dalších snaží snížit závislost na asijských, především čínských dodavatelích.

V Česku provozuje firma čtyři závody, kromě Veverské Bítýšky a Havlíčkova Brodu ještě ve Chvalkovicích na Náchodsku a v Zastávce u Brna. Loňské tržby činily 4,7 miliardy korun a zisk 374 milionů. Zaměstnává zhruba 1630 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy