Letušky ČSA stávkovat nebudou. Dohodly se na kompromisu

Ekonomika Ekonomika
24. 10. 2014 16:19
Vedení aerolinií se s odbory dohodlo na zrušení stávkové pohotovosti. Propouštění nebude tak výrazné.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Vedení Českých aerolinií (ČSA) se dnes dohodlo s Odborovou organizací palubních průvodčích, že odvolají stávku plánovanou na 30. října i stávkovou pohotovost palubních průvodčích. Slíbilo jim za to "snížení dopadu na aktuální propouštění" v aerolinkách.

"Jsme rádi, že se nám podařilo uchránit dodatečná pracovní místa palubních průvodčích v ČSA nad rámec plánovaného propouštění," říká předsedkyně Odborové organizace palubních průvodčích Petra Posová.

Restrukturalizace pokračuje dál

Předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř upozorňuje, že základní parametry restrukturalizačního plánu se touto dohodou nemění. "Jsem rád, že jsme našli společné kompromisní řešení, což považuji za pozitivní signál směrem k dalším akcionářům ČSA," dodává.

Propouštění je součástí restrukturalizačního plánu ČSA. O práci mělo původně přijít 77 pilotů a asi 100 palubních průvodčích. Propouštění se mělo dotknout také 66 lidí z administrativy. "V případě palubních průvodčích se nám podařilo uhájit 29 pozic," řekl online deníku Aktuálně.cz předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

"Na základě páteční dohody tak bude propuštěno 69 palubních průvodčích," upřesnil mluvčí ČSA Daniel Šabík. Zmírnit se také podařilo propouštění u pilotů, o práci přijde jen 65 z nich. Z administrativy pak odejde 26 lidí.

Finanční injekce ano, plán ale musí pokračovat

Korean Air, který v ČSA drží 44 procent, se ve středu připojil k plánu ministerstva financí podpořit hospodaření finanční injekcí.

Jako podmínku ale korejská společnost uvedla právě pokračování v restrukturalizačním plánu, proti kterému se odbory bouří.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy