Letušky ČSA stávkovat nebudou. Dohodly se na kompromisu

Ekonomika Ekonomika
24. 10. 2014 16:19
Vedení aerolinií se s odbory dohodlo na zrušení stávkové pohotovosti. Propouštění nebude tak výrazné.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Vedení Českých aerolinií (ČSA) se dnes dohodlo s Odborovou organizací palubních průvodčích, že odvolají stávku plánovanou na 30. října i stávkovou pohotovost palubních průvodčích. Slíbilo jim za to "snížení dopadu na aktuální propouštění" v aerolinkách.

"Jsme rádi, že se nám podařilo uchránit dodatečná pracovní místa palubních průvodčích v ČSA nad rámec plánovaného propouštění," říká předsedkyně Odborové organizace palubních průvodčích Petra Posová.

Restrukturalizace pokračuje dál

Předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř upozorňuje, že základní parametry restrukturalizačního plánu se touto dohodou nemění. "Jsem rád, že jsme našli společné kompromisní řešení, což považuji za pozitivní signál směrem k dalším akcionářům ČSA," dodává.

Propouštění je součástí restrukturalizačního plánu ČSA. O práci mělo původně přijít 77 pilotů a asi 100 palubních průvodčích. Propouštění se mělo dotknout také 66 lidí z administrativy. "V případě palubních průvodčích se nám podařilo uhájit 29 pozic," řekl online deníku Aktuálně.cz předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

"Na základě páteční dohody tak bude propuštěno 69 palubních průvodčích," upřesnil mluvčí ČSA Daniel Šabík. Zmírnit se také podařilo propouštění u pilotů, o práci přijde jen 65 z nich. Z administrativy pak odejde 26 lidí.

Finanční injekce ano, plán ale musí pokračovat

Korean Air, který v ČSA drží 44 procent, se ve středu připojil k plánu ministerstva financí podpořit hospodaření finanční injekcí.

Jako podmínku ale korejská společnost uvedla právě pokračování v restrukturalizačním plánu, proti kterému se odbory bouří.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy